Z wielu części naszego miasta widać charakterystyczne trzy kominy i wieżę zegarową. To Elektrociepłownia Szombierki, która jest jednym z największych skarbów Bytomia. Zakład od kilku lat już nie spełnia swojej funkcji, a na jej terenie zaczęli się kręcić miłośnicy kolorowych metali. W dodatku blisko stuletni kompleks zaczął prosić się o remont.
W 2016 roku obiekt kupiła gliwicka spółka Rezonator. Było wiele obaw, czy firma z kapitałem zakładowym w wysokości 100 tys. złotych będzie w stanie odpowiednio wykorzystać potencjał EC Szombierki. Były wprawdzie obiecujące zapowiedzi utworzenia parku rozrywki, ale potem kolejne miesiące mijały, a przy ulicy Kosynierów niewiele się działo. Mieszkańcy z kolei alarmowali o kolejnych złomiarzach, czy zniszczonym pokryciu dachowym wieży zegarowej.
Na szczęście 2018 roku przyniósł wiadomość, która ucieszyła wszystkich mieszkańców. Fundacja EC Genertor, która zajmuje się obiektem, złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Udało się pozyskać z wojewódzkiego funduszu dotację w wysokości 13,8 mln złotych. Dodając do tej kwoty wkład własny, wszelkie prace pochłoną ponad 21 mln złotych.
Fundacja ma dwa lata na wykorzystanie środków i wykonanie wszystkich prac, które zostały wskazane w projekcie. Wiadomo już, że część pieniędzy zostanie przeznaczona na prace restauratorskie i remontowe oraz zagospodarowanie terenu EC Szombierki.
- Projekt obejmuje swoim zakresem powstrzymanie degradacji zabytkowej substancji budynku poprzez wykonanie prac remontowych pokrycia dachowego, elewacji i izolacji budynku, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej - czytamy na stronie fundacji EC Szombierki.
Duże zmiany dotkną także halę maszynowni, która nazywana jest salą modrzewiową oraz pompownię. To w nich powstanie zapowiadany dwa lata temu teatr 3D, który będzie miał nowoczesną scenę, a także widownię na 1200 osób. Stworzone zostanie także Laboratorium Technologiczno-Kreatywne, w którym artyści będą mogli się szkolić, ale także będą w nim organizowane pokazy filmowe, czy koncerty.
Wszyscy zdają sobie sprawę, że pozyskane środki i planowane prace to tylko kropla w morzu potrzeb. Najważniejsze jednak, że w zabytkowej elektrociepłowni w końcu zaczyna się coś dziać. Pierwsze udane inwestycje mogą sprawić, że kolejne będą już tylko kwestią czasu. Wtedy piękny obiekt znowu zacznie tętnić życiem jak za najlepszych czasów.