EC Szombierki sprzedane - powstanie tam park rozrywki

Elektrociepłownia Szombierki przeszła w ręce nowego właściciela. Ten wiąże z nią dość śmiałe plany. W zabytkowym zakładzie ma powstać m.in. teatr 3D.

We wtorek fiński koncern Fortum podpisał umowę sprzedaży "Industrialnej katedry" z gliwicką spółką Rezonator. Nie podano szczegółów transakcji i nie wiadomo ile kosztował jeden z najwspanialszych zabytków przemysłowych na Śląsku. Inwestor kupił go wraz z terenem przyległym, lecz bez wyposażenia. Jak relacjonuje prezes firmy, Piotr Szwimer, wszystkie urządzenia zostały wcześniej wywiezione i sprzedano jedynie puste budynki. Maszyny mogłyby tam jednak pełnić jedynie funkcję eksponatów, gdyż Fortum od dawna podkreślało, że nabywca nie będzie mógł prowadzić w Szombierkach produkcji ciepła. Finowie, prowadząc duże inwestycje ciepłownicze w Bytomiu i Zabrzu, nie chcą sami sobie wyhodować konkurencji na swoim podwórku.

Reklama

Rezonator musi więc wykorzystać elektrociepłownię do nowych celów. - Nasze plany są unikatowe nie tylko w skali Polski, ale i całej Europy, ich realizacja z pewnością wpłynie pozytywnie na wizerunek miasta i przyniesie wiele korzyści mieszkańcom - mówi Piotr Szwimer. Zgodnie z zaproponowaną koncepcją, która została rekomendowana przez władze Bytomia, kompleks ma stać się muzycznym parkiem rozrywki. Będzie się na niego składać teatr muzyczny, studia nagrań i mediateka. Przedstawiciele spółki uprzedzają, że we wnętrzach zakładu nie powstanie typowa sala koncertowa, a kompleks nie będzie domem kultury. Swój pomysł określają mianem "muzycznego Disneylandu" dla całych rodzin oraz ludzi kochających muzykę.

Inwestycja będzie realizowana stopniowo. Nowy właściciel zamierza w miarę możliwości oddawać do użytku kolejne części kompleksu. Jednym z pierwszych ma być teatr 3D. W tym celu Rezonator chce nawiązać współpracę z firmą Platige Image należącą do Tomasza Bagińskiego. Twórca nominowanej do Oscara "Katedry" zrealizował kilka spektakli łączących tradycyjny teatr aktorski z cyfrową projekcją 3D, które pokazywano na scenach w Polsce, Niemczech i Rosji. Podobno taki mariaż tradycyjnej sztuki z nowoczesną technologią sprawia, że publiczność doznaje mocniejszych doznań i zapomina co jest prawdziwe, a co jedynie wygenerowaną komputerowo wirtualną rzeczywistością.

Niestety nie ustają kontrowersje wokół nowego właściciela EC Szombierki. Firma Rezonator powstała bowiem dopiero w czerwcu, jej kapitał zakładowy wynosi zaledwie 100 tysięcy złotych, a na stanowisku prezesa zasiada człowiek zarządzający jednocześnie spółką, do której od lat należy zabytkowy ratusz w Hajdukach Wielkich (Chorzowie) popadający od dawna w ruinę. To wszystko budzi wątpliwości jak nabywca poradzi sobie z utrzymaniem zabytkowego kompleksu, którego ochrona i podatek od nieruchomości kosztuje w skali roku ok. 1,5 mln zł. Przedstawiciele firmy zapewniają, że to jedynie spółka celowa powołana do przeprowadzenia tej inwestycji i dysponują odpowiednimi środkami, aby wdrożyć swoje plany w życie. Ma to umożliwić m.in. powołanie fundacji "Fabryka Muzyki Generator".

W najbliższym czasie Rezonator zamierza ogłosić międzynarodowy konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania Elektrociepłowni Szombierki. Nim kompleks zyska nowe funkcje, firma chce wpierw przeprowadzić naprawę dachu, po czym ma przystąpić do kompleksowej rewitalizacji. W ciągu dwóch lat mają zostać ukończone prace, dzięki którym do użytku zostaną oddane nowe atrakcje "muzycznego parku rozrywki".

fot. Ewa Zielińska / ZELD.pl

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (7 replies).

MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #169102 2016/10/27 08:21
Jesteście ludźmi małej wiary ;) Przecież odpowiada za to człowiek, który tak pięknie odrestaurował ratusz w Hajdukach...
71hanysek Avatar
71hanysek odpowiedział w temacie: #169093 2016/10/26 23:16
Będziemy mieli w Bytomiu teatr 3D :ohmy: :ohmy: :ohmy:
Czy jesteśmy przygotowani na taki wymiar?:cheer: :cheer: :cheer:
Nie no...będzie dobrze.To nie piramida Cheopsa.Kto za 100 lat będzie pamiętał o tym obiekcie?
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #169092 2016/10/26 23:15
Bo w takim temacie jestem realistą - już były pstrągi w Bytomce, Szyb Krystyna i inne obietnice.
Sir Zorro Avatar
Sir Zorro odpowiedział w temacie: #169090 2016/10/26 22:58
Nic się nie dzieje - źle, coś ruszyło - też źle.

Z drugiej strony odserwując rozkwit miasta pod prezydenturą DB przypuszczam, że może to być jedynie mydlenie oczu przed szybkim nocnym wyburzeniem.
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #169087 2016/10/26 20:18
Skończy jak kamienica na Pogodzie...

Reklama