EC Szombierki do remontu, a w środku powstanie teatr 3D

Jeden z najbardziej charakterystycznych symboli naszego miasta w końcu doczeka się modernizacji. Na prace w Elektrociepłowni Szombierki zostanie przeznaczone ponad 21 mln złotych.

Z wielu części naszego miasta widać charakterystyczne trzy kominy i wieżę zegarową. To Elektrociepłownia Szombierki, która jest jednym z największych skarbów Bytomia. Zakład od kilku lat już nie spełnia swojej funkcji, a na jej terenie zaczęli się kręcić miłośnicy kolorowych metali. W dodatku blisko stuletni kompleks zaczął prosić się o remont.

Reklama

W 2016 roku obiekt kupiła gliwicka spółka Rezonator. Było wiele obaw, czy firma z kapitałem zakładowym w wysokości 100 tys. złotych będzie w stanie odpowiednio wykorzystać potencjał EC Szombierki. Były wprawdzie obiecujące zapowiedzi utworzenia parku rozrywki, ale potem kolejne miesiące mijały, a przy ulicy Kosynierów niewiele się działo. Mieszkańcy z kolei alarmowali o kolejnych złomiarzach, czy zniszczonym pokryciu dachowym wieży zegarowej.

Na szczęście 2018 roku przyniósł wiadomość, która ucieszyła wszystkich mieszkańców. Fundacja EC Genertor, która zajmuje się obiektem, złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Udało się pozyskać z wojewódzkiego funduszu dotację w wysokości 13,8 mln złotych. Dodając do tej kwoty wkład własny, wszelkie prace pochłoną ponad 21 mln złotych.

Fundacja ma dwa lata na wykorzystanie środków i wykonanie wszystkich prac, które zostały wskazane w projekcie. Wiadomo już, że część pieniędzy zostanie przeznaczona na prace restauratorskie i remontowe oraz zagospodarowanie terenu EC Szombierki.

- Projekt obejmuje swoim zakresem powstrzymanie degradacji zabytkowej substancji budynku poprzez wykonanie prac remontowych pokrycia dachowego, elewacji i izolacji budynku, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej - czytamy na stronie fundacji EC Szombierki.

Duże zmiany dotkną także halę maszynowni, która nazywana jest salą modrzewiową oraz pompownię. To w nich powstanie zapowiadany dwa lata temu teatr 3D, który będzie miał nowoczesną scenę, a także widownię na 1200 osób. Stworzone zostanie także Laboratorium Technologiczno-Kreatywne, w którym artyści będą mogli się szkolić, ale także będą w nim organizowane pokazy filmowe, czy koncerty.

Wszyscy zdają sobie sprawę, że pozyskane środki i planowane prace to tylko kropla w morzu potrzeb. Najważniejsze jednak, że w zabytkowej elektrociepłowni w końcu zaczyna się coś dziać. Pierwsze udane inwestycje mogą sprawić, że kolejne będą już tylko kwestią czasu. Wtedy piękny obiekt znowu zacznie tętnić życiem jak za najlepszych czasów.

Reklama
Discuss this article in the forums (7 replies).

MarkII Avatar
MarkII odpowiedział w temacie: #178479 2018/04/18 15:14

georg11 napisał:

Passphrase napisał: Nie rozumiem ostatniego zdania. Obiekt ten w najlepszych dla siebie czasach był elektrociepłownią, a nie teatrem jakby.

"Wtedy piękny obiekt znowu zacznie tętnić życiem jak za najlepszych czasów." Tętnił życiem czyli cos sie działo.byli ludzie chodziły maszyny a teraz tylko wiatr hula po pustych halach.


Trudno mi to pisać, ale nie wiem, czy nie lepiej byłoby starej elektrowni po prostu dać odejść. Znam ją od 1992r, a ostatni raz byłem tam gdy jeszcze tliły się w niej resztki technicznego życia. To był 2007 i moment gdy wyłączano z ruchu rozdzielnię 6kV.
Od tego momentu pozostał tam jeszcze tylko jeden niewielki kocioł, by w końcu po dziesięciu latach zostać zlikwidowanym. Od tego momentu ciekawy niegdyś zakład będący przekrojem dekad energetyki stał się pozbawioną życia wydmuszką. Złomiarze, legalni i zwykli złodzieje zdewastowali wszystko, co stanowiło o wyjątkowości obiektu.
Wkrótce zresztą wychłodzone kominy również dożyją swoich dni, gdy kolejne zimy i cykle przemarzania, doprowadzą do zmurszenia cegły tych imponujących budowli.
Edyta Nowak Avatar
Edyta Nowak odpowiedział w temacie: #178420 2018/04/13 17:28

bardoz napisał:

Edyta Nowak napisał: Czy w Bytomiu i okolicach znajdzie się tyle osób zainteresowanych przedstawieniami teatru 3D?


Tak coś w kościach czuję, że teatr 3D to jednak nie będzie najważniejsze źródło przychodów właściciela. W sąsiedztwie elektrociepłowni może się przecież pojawić kilka nowych budynków mieszkaniowych.


A przewiduje to plan zagospodarowania przestrzennego? Tzn. teren pod zabudowę mieszkalną?
bardoz Avatar
bardoz odpowiedział w temacie: #178413 2018/04/13 11:50

Edyta Nowak napisał: Czy w Bytomiu i okolicach znajdzie się tyle osób zainteresowanych przedstawieniami teatru 3D?


Tak coś w kościach czuję, że teatr 3D to jednak nie będzie najważniejsze źródło przychodów właściciela. W sąsiedztwie elektrociepłowni może się przecież pojawić kilka nowych budynków mieszkaniowych.
Edyta Nowak Avatar
Edyta Nowak odpowiedział w temacie: #178409 2018/04/13 09:21
Trzymam kciuki, aby udało się uratowac elektrociepłownię. Problem jest tylko jeden. Instytucjom kultury ciężko jest związać koniec z końcem. Jak więc potem utrzymać taki duży obiekt i tak rozległy teren? Czy w Bytomiu i okolicach znajdzie się tyle osób zainteresowanych przedstawieniami teatru 3D?
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #178406 2018/04/12 21:59
t e r e f e r e - pożyjemy, zobaczymy, oby się udało.
Wybory idą to i newsy optymistyczne płyną....