Sport

Dylematy Wołosza. Lodowisko w Szombierkach, a stadion w innej lokalizacji?


Mariusz Wołosz musi zmierzyć się z dwoma problemami związanymi z infrastrukturą sportową. Pierwszy to stadion piłkarski, który został rozebrany i pozostawiony sam sobie. Drugi to nowe lodowisko, bo obecne jest w fatalnym stanie. Prezydent rozważa każdą opcję i nawet takie, które dla kibiców są kontrowersyjne.

Reklama

Bytomskie lodowisko jest w coraz bardziej opłakanym stanie i już od wielu lat wymaga niekończących się konserwacji. Okazuje się, że dach znowu jest do remontu. Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał wyłączanie obiektu w czasie opadów śniegu. Już teraz patrząc za okno, jest ryzyko, że niektóre mecze, czy treningi będą odwoływane, jeżeli nie uda się na czas usunąć śniegu.

Ostatnio jednak pojawiła się szansa, że hokeiści będą mieć nowy dom. Prezydent Mariusz Wołosz spotkał się z wicepremierem Ministerstwa Sportu i Turystyki Janem Widerą oraz nowym prezesem Polskiego Związku Hokeja na Lodzie Mirosławem Minkiną. Padła deklaracja, że jeżeli Bytom do końca roku opracuje projekt nowego lodowiska, to MSiT pokryje 50 proc. kosztów jego budowy.

Władze miasta postanowiły odkurzyć projekt sprzed kilku lat, który jednak wymaga aktualizacji. Kluczową kwestią jednak jest, gdzie nowoczesne lodowisko powstanie. Okazuje się, że opcje są trzy, a jedna z nich zakłada zburzenie "Stodoły" i przeniesienie hokeistów do Szombierek.

- Możemy po sąsiedzku postawić nowy obiekt na pustym placu, równocześnie w ograniczonej formie korzystając z istniejącego lodowiska. Ewentualnie zburzyć stary obiekt i w jego miejscu postawić nowoczesny. Jednak obawiam się, że przedłużenie inwestycji zagrozi egzystencji hokejowej sekcji młodzieżowej, na której mi szczególnie zależy. Zastanawiamy się również nad lokalizacją lodowiska na rozległych terenach sportowych w Szombierkach - tłumaczy w "Życiu Bytomskim" prezydent Wołosz.

Ostateczna decyzja ma zapaść jeszcze przed świętami. Wiele będzie zależało od opinii ludzi związanych z TMH Polonią Bytom. Okazuje się, że oni także nie są przekonani do pozostawienia lodowiska w obecnej lokalizacji.

- Pierwotnie byłem przekonany do lokalizacji "po sąsiedzku". Jednak ze środowiska hokejowego dochodzą mnie sygnały, zaprzeczające konieczności umiejscowienia nowego lodowiska przy Pułaskiego ze względu na bliskość domów mieszkalnych, ograniczenia placu budowy, wąskie dojazdy i szczupłość miejsc parkingowych. Lokalizacja lodowiska w Szombierkach wydaje się ciekawa z uwagi na sąsiedztwo stadionu i hali sportowej oraz spory obszar do zagospodarowania. Poczekam na argumenty przygotowane przez mojego zastępcę. Najdalej za dwa tygodnie podejmiemy decyzję - dodaje Wołosz.

Pozostaje jeszcze kwestia stadionu. Sprawy się skomplikowały, gdy tuż po zmianie władzy okazało się, że wcześniej S-Sport odstąpił od umowy i modernizacja obiektu przy Olimpijskiej stanęła pod znakiem zapytania. Prace budowlane jeszcze nie ruszyły, a więc jest możliwość zastanowić się, czy nowy stadion powinien pozostać w obecnym miejscu. Może nawet być tak, że na "Olimpie"... powstanie centrum handlowe.

- Jeśli właściciel centrum handlowego zbudowałby dla nas w innym miejscu stadion, to dlaczego nie... Myślę, że kibice również przyklasnęliby takiemu pomysłowi, mając przed oczami obecny wygląd obiektu przy Olimpijskiej. (...) W sprawie lokalizacji trzeba pytać fachowców. Moja opinia jest taka, że budowa stadionu w nieckach wydaje się niezasadna. Nie chciałbym tego jednoznacznie rozstrzygać - mówi prezydent.

W sprawie stadionu na razie żadne decyzje nie zapadły. Wołosz czeka na wyniki kontroli w spółce Bytomski Sport. Niedawno została mianowana nowa rada nadzorcza oraz wybrano nowego prezesa. Kiedy poznamy kondycję spółki, powinno się wyjaśnić, co z tą inwestycją.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (25 replies).

miras Avatar
miras odpowiedział w temacie: #182801 2018/12/25 08:47

marcinen napisał: Teren na Szombierkach w rejonie Krystyny to całkiem ciekawa propozycja zwłaszcza jeśli kiedyś zdecydowano się na Becetkę to był by to fajnie skomunikowany teren i tak naprawdę w pobliżu wszystkich dzielnic. Po za tym nikt chyba nie będzie płakał o to miejsce bo przecież zaraz obok na wzgórzu swoją historię zapoczątkowało miasto Bytom.
Teren chyba należy do właściciela Armady z tym, że miasto mogło by się wymienić za inne tereny np. pod budownictwo mieszkaniowe lub w dogodnym dla przedsiębiorcy rejonie.
Nie wiem jak nowe władze podejdą do promocji terenów inwestycyjnych ale ostatnimi czasy takiej promocji właściwie nie było.

Pomysł sensowny, aczkolwiek na chwilę obecną może być problem w postaci braku czasu na takie rozmowy.
Moim zdaniem pomysł budowania lodowiska w centrum Szombierek jest kiepski. Dlaczego? A no dlatego że Szobierki są bardzo słabe komunikacyjnie, o ile dojazd od DTS przez Rude jest ok, o tyle dojazd od strony Bytomia to w godzinach szczytu już dziś męka.

Może miasto powinno się zastanowić nad terenem po KWK Rozbark? I stworzeniem w tym miesiącu takiej bytomskiej strefy kulturalno-sportowej? Tereny rozległe, komunikacyjnie dobrze położone, dojazd od dwóch stron drogami o sporej przepustowości, sam teren prawie w centrum miasta, możliwość budowania dużej ilości parkingów (jeden spory już jest).
marcinen Avatar
marcinen odpowiedział w temacie: #182786 2018/12/22 21:07
Teren na Szombierkach w rejonie Krystyny to całkiem ciekawa propozycja zwłaszcza jeśli kiedyś zdecydowano się na Becetkę to był by to fajnie skomunikowany teren i tak naprawdę w pobliżu wszystkich dzielnic. Po za tym nikt chyba nie będzie płakał o to miejsce bo przecież zaraz obok na wzgórzu swoją historię zapoczątkowało miasto Bytom.
Teren chyba należy do właściciela Armady z tym, że miasto mogło by się wymienić za inne tereny np. pod budownictwo mieszkaniowe lub w dogodnym dla przedsiębiorcy rejonie.
Nie wiem jak nowe władze podejdą do promocji terenów inwestycyjnych ale ostatnimi czasy takiej promocji właściwie nie było.
verdun Avatar
verdun odpowiedział w temacie: #182782 2018/12/22 11:33
Lodowisko powinno powstać na terenie starego boiska Szombierek obok szybu Krystyna, bez względu na to kto jest właścicielem terenu
Rafał Avatar
Rafał odpowiedział w temacie: #182696 2018/12/17 13:02
Teren po byłym Intermocie ma właściciela i jest przedmiotem postepowania sądowo - egzekucyjno - komorniczego.
Nie jest to teren miasta więc nie ma o czym mówić.
marcinen Avatar
marcinen odpowiedział w temacie: #182679 2018/12/16 19:13
mi chodziło bardziej o teren który leży na przeciw byłego Forda. W pobliżu jest teren po Fiacie. Jest tam teren do wyrównania ale da się to fajnie zrobić.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.