Polityka

Raport NIK gotowy. Cała prawda wyjdzie na jaw


Najwyższa Izba Kontroli zakończyła prace nad raportem z kontroli przeprowadzonej w Bytomskim Przedsiębiorstwie Komunalnym, Urzędzie Miejskim i Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji. Wkrótce wszyscy poznamy jego szczegóły.

Reklama

Działania NIK w Bytomiu to efekt wniosku wystosowanego przez Radę Miejską w kwietniu ubiegłego roku. Rajcowie zwrócili się do izby po wycieku szokujących fragmentów raportu z audytu w BPK wykonanego przez firmę Deloitte, które ujawniły niegospodarność w największej miejskiej spółce na niewyobrażalną skalę.

Inspektorzy mieli zacząć pracę we wrześniu 2017 r., ale w tym czasie swoje działania w UM i BPK prowadziły prokuratura i inne służby, dlatego zdecydowano przesunąć kontrolę o miesiąc, aby nie wchodzić śledczym "w paradę". Według początkowych założeń prześwietlanie BPK i UM miało potrwać kilka miesięcy, a wraz z początkiem tego roku NIK miała przedstawić wyniki. Jednak okazało się, że sprawa jest o wiele poważniejsza, niż się wcześniej wydawało, przez co kontrola się znacznie wydłużyła.

Według naszych informacji raport trafił na ręce Damiana Bartyli w październiku. Prezydent następnie miał czas na zapoznanie się z jego treścią i złożenie ewentualnych zastrzeżeń. Tego natomiast nie zrobił w wyznaczonym terminie, więc izba może teraz upublicznić swój raport.

Prezydent Mariusz Wołosz zwołał na jutro konferencję prasową, na której ma ustosunkować się do wystąpienia pokontrolnego NIK po kontroli przeprowadzonej w BPK, UM i BARI. Z kolei w piątek tematem kontroli zajmie się również Rada Miejska na nadzwyczajnej sesji. Oba wydarzenia będą transmitowane na żywo w internecie.

AKTUALIZACJA:

Zapis konferencji prezydenta Mariusza Wołosza w sprawie kontroli NIK:

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (5 replies).

losewos Avatar
losewos odpowiedział w temacie: #182494 2018/12/07 12:15
też mnie to zastanawia.... czemu dopiero teraz?
Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #182490 2018/12/07 10:17
Bedziesz siedział! Będziesz siedział!
sławoj sławonowicz Avatar
sławoj sławonowicz odpowiedział w temacie: #182487 2018/12/07 09:01
Nie ujawnili tego przed wyborami żeby Damianowi nie zaszkodzić ? Przegrał ale jakby jednak wygrał ? To są raczej istotne informacje dla wyborców.
Stuka Avatar
Stuka odpowiedział w temacie: #182483 2018/12/07 08:02
www.bytom.pl/prezydent-mariusz-wolosz-up...enia-pokontrolne-nik
Hubert Klimek, który zrobił zdjęcie z tej konferencji, do niedawna kierowca i fotograf Bartyli, mógłby wiele szczegółów opowiedzieć....
Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #182451 2018/12/06 08:28
Czekamy z wielką niecierpliwością. Ciekawe czy z taką samą niecierpliwoscia czeka grupa uprzednio trzymająca władzę.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.