Miasto

Rozkopali Katowicką i wszystko stoi w miejscu


W lutym ruszyła przebudowa ulicy Katowickiej. Robotnicy rozkopali odcinek pomiędzy pl. Sikorskiego a ul. Rostka. Ta część inwestycji miała zakończyć się w marcu. Natomiast na ulicy wciąż są wykopy, ale nic się w nich nie dzieje, a żadna instytucja sie do nich nie przyznaje.

Reklama

W listopadzie Tramwaje Śląskie i gmina Bytom podpisały umowę z konsorcjum firm NDI BALZOLA na kompleksową przebudowę ulicy Katowickiej. W ramach tego przedsięwzięcia zostanie wymieniona sieć kanalizacyjno-wodociągowa, powstanie podwójne torowisko na środku jezdni, droga i chodniki zyskają nową nawierzchnię, a wzdłuż nich powstanie ścieżka rowerowa. Ponadto zostaną ustawione nowe latarnie i słupy trakcyjne.

Prace rozpoczęły się wraz z początkiem lutego. Wówczas Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne zabrało się za wymianę części urządzeń podziemnych na odcinku od pl. Sikorskiego do skrzyżowania z ul. Rostka. W związku z tym Miejski Zarząd Dróg i Mostów wprowadził tymczasową organizację ruchu umożliwiającą wyłącznie ruch jednokierunkowy. Według zapowiedzi na stronie Urzędu Miasta ta część przedsięwzięcia miała potrwać do 23 marca...

Po dwóch miesiącach ulica wciąż jest rozkopana, dalej obowiązuje ruch w jednym kierunku, a na placu budowy trudno dopatrzeć się robotników. Mieszkańcy każdego dnia obserwują ten stan rzeczy i zastanawiają się, dlaczego nic tam się nie dzieje. Na naszą redakcyjną skrzynkę dostaliśmy masę pytań w tej sprawie i postanowiliśmy się dowiedzieć o co chodzi.

- Informujemy, że prace związane z wymianą wodociągu na odcinku od Placu Sikorskiego w kierunku ul Rostka zostały już zakończone. Kontynuacja prac na przedmiotowym odcinku (związane z budową torowiska i odtworzeniem nawierzchni) leży w gestii Tramwajów Śląskich i MZDiM Bytom. W związku z powyższym przedmiotowe pytanie proszę kierować do ww. instytucji - napisała w odpowiedzi na nasze pytanie Oliwia Komor z BPK.

Zwróciliśmy się więc do Urzedu Miejskiego w Bytomiu, któremu podlega MZDiM. Otrzymaliśmy taką odpowiedź od Dawida Wowra, rzecznika magistratu: Obecnie na odcinku od ul. dr. Rostka do pl. Sikorskiego Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp z o.o. wymieniło część urządzeń podziemnych. Są to prace przygotowawcze do całkowitej przebudowy ul. Katowickiej związanej z budową drugiego toru tramwajowego, której generalnym inwestorem jest spółka Tramwaje Śląskie S.A.

Tramwaje Śląskie udzieliły nam najbardziej precyzyjnej odpowiedzi, ale i ona pozostawia wiele niewiadomych. - Remont obejmie nie tylko torowisko, ale również jezdnię, chodniki, oświetlenie i infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. I właśnie te ostatnie z wymienionych prac, realizowane na zlecenie BPK, są tymi, które wykonywane są w pierwszej kolejności - napisał nam Andrzej Zowada, rzecznik TŚ. - Jeśli chodzi o zakres tramwajowy, to wykonawca uzgadnia z MZDiM projekt tymczasowej organizacji ruchu, a bez tego nie może realizować prac. Z kolei w zakresie drogowym tej inwestycji, realizowanym zgodnie z umową wykonawcy z miastem Bytom, nie znam szczegółów i tu proszę kontaktować się z bytomskim magistratem - wyjaśnił rzecznik.

W ten sposób kółko się zamknęło. BPK odsyła do gminy i TŚ, gmina odsyła do Tramwajów, a Tramwaje odsyłają do BPK i gminy. Nikt nic nie wie, a inwestycja stoi w miejscu. Wiadomo natomiast, że konsorcjum NDI BALZOLA ma 10 miesięcy na realizację zadania od dnia podpisania umowy, co oznacza, że musi zdążyć ze wszystkim do końca września tego roku. - Spółka Tramwaje Śląskie S.A. oczekuje od wykonawcy realizacji prac w terminie zapisanym w umowie, przy deklarowanym możliwie najkrótszym wstrzymaniu ruchu tramwajowego od pl. Sikorskiego w kierunku wschodnim - twardo podkreślił rzecznik TŚ.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (120 replies).

marcinen Avatar
marcinen odpowiedział w temacie: #185991 2019/08/25 20:22
Koło 14 też pracowali. Chyba naprawdę chcą zakończyć tą inwestycję. Termin wrześniowy na przejazd tramwaju jest realny jak nigdy przedtem.

Wysłane z mojego Redmi Note 5A Prime przy użyciu Tapatalka
MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #185989 2019/08/25 19:54
Zdaje się, że słupy już stoją, więc podwieszenie sieci nie powinno być już problemem. Dziś przespacerowałem się wzdłuż Katowickiej i szyny są już na odcinku od Chorzowskiej do Rostka (dalej nie szedłem, więc nie wiem), ale trzeba je jeszcze osadzić na swoim miejscu. Rano jeszcze pracowali robotnicy. Widać, że firma wreszcie ostro wzięła się do działania. Niestety chodniki nie istnieją. O ile tramwaj będzie jeździć od września, to piesi jeszcze długo będą się męczyć.
Jawor Avatar
Jawor odpowiedział w temacie: #185988 2019/08/25 19:22
Tramwaj pojedzie we wrześniu, chyba zasilany na baterie bo jakoś trakcji nie widać....
miras Avatar
miras odpowiedział w temacie: #185970 2019/08/24 10:26
Dziś chyba zaczną kłaść szyny, wygląda na to że we wrześniu tramwaj pojedzie Katowicką.
O dziwo placyk przed szkołą został zerwany i jest również remontowany, schody będą granitowe więc nie będą się rozpadały po każdej zimie, pierwsze (lub drugie zależy jak liczyć, ogólnie te środkowe) schody od Katowickiej w stronę pl Klasztornego również zostały ułożone na nowo i dwa rzędy stopni zostały wymienione, chodnik też będzie nowy czy to będzie ta sama brzydka kostka jak na chodniku na katowickiej to się okaże.
Ogólnie bardzo mnie cieszy remont tego skrawka ponieważ przy układaniu chodnika wyglądało to tak jakby ten fragment nie miał być remontowany.

Co na minus?
Przy torowisku są układane pasy na 2 kostki brukowe ze starej dużej kostki ładnie zwanej historyczną, kilka miesięcy temu MZDiM jak czytalismy chyba nawet w tym wątku wydał nakaz zagęszczenia fug pomiędzy kostkami ponieważ były układane bardzo, bardzo luźno co skończyło by się tym co znamy Jainy, Gliwickiej czy Rynku czyli wychodzącą kostką z nawierzchni. Niestety wygląda na to że poprzednio ułożona nawierzchnia nie tylko nie została zsgeszczona ale nowa układana jest tak luźno jak stara. Jeśli wątek czyta ktoś zbliżony do MZDiM może warto sprawdzić to i zwrócić wykonawcy uwagę żeby układało to porządnie już teraz bo za miesiąc będą poprawiać przed ostatecznym odbiorem.
Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #185301 2019/07/16 17:25
Słusznie tutaj zostało napisane że start w wyborach nie był prawdopodobnie przymusowy. Nikt Wołoszowi nie kazał kandydować na stanowisko które od 20 lat jest po prostu miną. Mógł spokojnie siedzieć jako dyrektor Szpitala i udawać fachowca od służby zdrowia. Poprzednicy objeli stanowiska z miłosci do miasta, Polonii i mieszkańców. Stołki, malwersacje i chapanie miejskiej kasy były tylko przy okazji rzecz jasna. Aktualni zdają się zachowywać dokładnie tak samo. Niby zeby odbudować Bytom po nieudacznikach, a tak naprawde po stołki dla siebie, kolesi i mentorów, na chapanie dopiero czas przyjdzie. Dno i metr mułu.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.