Wykonawca wybrany. Ruszy przebudowa Katowickiej

Po latach mieszkańcy ulicy Katowickiej wreszcie doczekają się przebudowy jezdni, torowiska i chodników. Tramwaje Śląskie wraz z gminą Bytom wybrały wykonawcę, który dokona prawdziwej rewolucji na ulicy.

Katowicka mogła zostać przebudowana już w 2015 roku. Tramwaje Śląskie zaoszczędziły wówczas sporą kwotę przy innych inwestycjach i chciały zainwestować ją w odcinek pomiędzy placem Sikorskiego a skrzyżowaniem ul. Siemianowickiej i Chorzowskiej. Bytom musiał jednak dołożyć do tego ok. 5 milionów złotych. Władze miasta nie zdecydowały się na to, dlatego TŚ, żeby nie stracić unijnych środków, przeznaczyły je na remonty w innych miastach.

Reklama

Po dwóch latach bytomianie wreszcie się doczekają przebudowy. Zarówno jezdnia, jak i torowisko są w stanie agonalnym. W środę TŚ razem z miastem wyłoniły wykonawcę długo oczekiwanej inwestycji. Spośród dwóch złożonych ofert wybrano konsorcjum spółek NDI-Balzola, które zaproponowało cenę 19,3 mln zł brutto.

Zgodnie z projektem przebudowa obejmie ok. 800-metrowy odcinek od pl. Sikorskiego do ul. Siemianowickiej. Wykonane zostaną nowe chodniki i droga rowerowa z kostki betonowej oraz jezdnia i torowisko z kostki kamiennej. Szyny nie będą już biec po wydzielonym pasie - tramwaje będą jeździć razem z samochodami środkiem ulicy. W tym celu w jezdnię zostanie wbudowane podwójne torowisko. Dzięki temu na Katowickiej zmieszczą się miejsca parkingowe i ścieżka rowerowa. Sieć trakcyjna zostanie natomiast zdjęta z kamienic i zawieszona na słupach, na których zamontowane będą też latarnie. To wszystko poprzedzi jednak wymiana sieci kanalizacyjno-wodociągowej, by później nie trzeba było ponownie rozkopywać drogi.

Konsorcjum NDI-Balzola będzie mieć na przebudowę ulicy Katowickiej 10 miesięcy od momentu podpisania umowy. Tak więc, do jesieni przyszłego roku ten piękny, lecz zaniedbany zakątek Bytomia powinien znacząco zmienić swoje oblicze.

Zobacz też:
Reklama