Miasto Bytom ogłosiło przetarg na sprzedaż nieruchomości o powierzchni 23 hektarów w rejonie ulic Elektrownia, Racjonalizatorów i al. Nowaka-Jeziorańskiego. To tzw. "brownfieldy", czyli grunty poprzemysłowe. Ich największym atutem jest położenie tuż przy Drodze Krajowej nr 88 łączącej Bytom z Zabrzem i Gliwicami oraz dwoma autostradami: A1 i A4. Przed ośmioma laty popularne "Ósemki" zostały poszerzone do czterech pasów i połączone tunelem pod ul. Miechowicką z Obwodnicą Północną. Dzięki temu teren oferowany przez miasto jest doskonale skomunikowany, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie dla biznesu.
Zgodnie zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego na powyższym obszarze można wznosić obiekty usługowo-produkcjne i magazynowe. W sąsiedztwie znajdują się m.in. elektrociepłownia Miechowice, oczyszczalnia ścieków Miechowice, ogródki działkowe, osiedle mieszkaniowe, a po przeciwnej stronie DK88 mieści się Centrum Handlowe Atrium Plejada. Wzdłuż ul. Racjonalizatorów i Elektrownia są dostępne sieci wodociągowe, kanalizacyjne, elektroenergetyczne, teletechniczne i teleinformatyczne, natomiast na pobliskim osiedlu są gazociąg i rury ciepłownicze.
Kilka lat temu na zlecenie miasta i przy wsparciu unijnej dotacji opracowano koncepcję urbanistyczno-architektoniczną oraz dokumentację geologiczno-inżynierską, które przedstawiają możliwości zagospodarowania oferowanego terenu. Potencjalni inwestorzy mogą się z nich dowiedzieć m.in. że grunty znajdują się na obszarze górniczym, na którym występują wpływy górnicze III kategorii, zaś w poszczególnych rejonach mogą znajdować się szybiki porudne.
Cena wywoławcza terenu wynosi 10 milionów złotych. Jeśli znajdzie się chętny inwestor, to będzie to największa transakcja na rynku nieruchomości w Bytomiu od wielu lat. Ostatnim razem miasto uzyskało tak duże środki w 2013 roku, gdy sprzedano teren przy Centrum Handlowym M1 za 21 mln zł, lecz wtedy gmina w zasadzie kupiła go sama od siebie, bo nabywcą było Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Z kolei w 2006 r. Bytom zarobił 15 mln zł na sprzedaży działek w Śródmieściu, na których później wzniesiono galerię handlową Agora.