Rozbark jest jednym z terenów ujętych w Gminnym Programie Rewitalizacji Bytom 2020+. Niedawno informowaliśmy o kilku inwestycjach, które sprawią, że zmienią się m.in. plac św. Barbary, Szynol, a u zbiegu ulic Musialika i Alojzjanów powstanie skatepark. To oczywiście zaledwie część zmian, które zostaną dokonane przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach tzw. Obszaru Strategicznej Interwencji.
Nie tylko mieszkańcy Rozbarku, ale także całego miasta mogą z niecierpliwością oczekiwać prac, które zostaną przeprowadzone na terenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego Żabie Doły. Częste miejsce wycieczek niebawem stanie się bardziej przyjazne dla spacerowiczów.
Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej ogłosił przetarg na uporządkowanie ruchu turystycznego oraz przystosowanie obszaru na cele edukacyjne i rekreacyjno-wypoczynkowe. Termin składania ofert minął 16 lutego, a niebawem poznamy wykonawcę.
Co się zmieni na terenie Żabich Dołów?
Wzdłuż ulicy Krzyżowej zostanie przeprowadzona wycinka drzew, a w ich miejsce pojawią się nowe gatunki. Następnie zostaną zmodernizowane istniejące oraz powstaną nowe ścieżki spacerowo-edukacyjne. Spacerowicze będą mieli do dyspozycji nowe ławki oraz siedziska, pojawią się kosze na śmieci, a także wybudowane zostaną schody terenowe.
Miłośnicy natury będą mieli do dyspozycji także miejsca do obserwacji i fotografowania ptaków, pomosty, a także powstaną stanowiska edukacyjne. Dzięki temu Żabie Doły będą świetnym miejscem na wycieczki szkolne. Tablice edukacyjne będą informować o historii miejsca, a także gatunkach ptaków, zwierząt i roślinności, które można tutaj znaleźć.
W ramach prac zostanie uporządkowana roślinność. Skorzystają także ptaki i płazy, bo zostaną stworzone pływające wyspy dla gniazdowania ptaków, sadzawki dla rozrodu płazów, a także budki dla ptaków i nietoperzy.
Efekty będziemy mogli ocenić już niedługo, bo termin wykonania wszystkich prac kończy się 30 września 2018. Cała inwestycja będzie kosztować 1 474 470 złotych.
Żabie Doły zyskały status zespołu przyrodniczo-krajobrazowego w 1997 roku głównie w celu ochrony siedlisk ptaków wodnych. Na tym terenie można trafić na ponad sto gatunków ptaków, a niektóre z nich są unikatowe w skali Śląska. Znaleźć można także chronione gatunki roślin. To jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Bytomiu, które dzięki nadchodzącym zmianom jeszcze bardziej umocni swój status jednej z najciekawszych atrakcji w mieście.
Subskrybuj kanał Bytomski.pl na YouTube!