Rozbark będzie mieć swój rynek

Już wkrótce stara część Rozbarku może stać się jednym z fajniejszych miejsc do spacerów. Tereny zielone w dzielnicy przejdą dużą metamorfozę i zyskają wiele atrakcji. Przetarg na prace już ruszył.

"Stworzenie przyjaznych i bezpiecznych przestrzeni dla mieszkańców Rozbarku" to jeden z pierwszych projektów rewitalizacyjnych, jakie będą realizowane na Rozbarku. Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej ogłosił przetarg na stworzenie dokładnego projektu zmiany 10 miejsc w dzielnicy, a następnie wcielenie go w życie poprzez przeprowadzenie prac budowlanych. Inwestycja jest wyceniona na 12 milionów złotych, lecz ostateczny koszt poznamy do rozstrzygnięciu przetargu.

Reklama

Jednym z miejsc, które przejdą największą metamorfozę będzie plac św. Barbary. Istniejący tam obecnie plac zabaw oraz boisko do koszykówki zostaną zlikwidowane, a w ich miejsce powstanie reprezentacyjna przestrzeń z elementami rekreacyjnymi. Pojawi się tam ścianka wspinaczkowa pełniąca również funkcję sceny, multimedialny łuk taneczny, trampoliny ziemne oraz fontanna posadzkowa. Oprócz tego zostaną zam zamontowane ławki i kosze na śmieci.

Spory zakres prac zaplanowano też na Szynolu. Dwa lata temu w ramach Budżetu Obywatelskiego skwer przy ul. Kochanowskiego i Brzezińskiej został wyposażony w plac zabaw, siłownię plenerową oraz rzeźbę "Rodzina" przeniesioną z Szombierek. Teraz tamtejsze atrakcje zostaną rozbudowane o nowe urządzenia. Ponadto powstanie tam boisko wielofunkcyjne o wymiarach 50x26 m z nawierzchnią syntetyczną, siłownia do trenowania parkour oraz drewniana altana ze stołem i ławami, natomiast istniejąca alejka asfaltowa otrzyma nowe pokrycie dostosowane do jazdy na rolkach.

Skoro o rolkach mowa, to u zbiegu ulic Musialika i Alojzjanów wybudowany zostanie drugi skatepark w Bytomiu. Zostaną w nim ustawione następujące urządzenia: quarter pipe, funbox z grindboxem, bank ramp, spin i wall wide. Teren wokół skateparku zostanie ogrodzony żywopłotem z dwoma bramami wejściowymi. Z kolei po przeciwnej stronie skrzyżowania powstanie klomb kwiatowy ze ścieżkami i ławkami.

W ramach inwestycji w kilku punktach dzielnicy powstaną nowe place zabaw: przy ul. Siennej/Pszczyńskiej, przy ul. Musialika 18 (na przedłużeniu ul. Jaronia) oraz podwórzu pomiędzy ul. Kochanowskiego/Reymonta/Królowej Jadwigi (na tyłach SP nr 6). Natomiast pomiędzy ul. Alojzjanów a parkingiem przy ul. Staffa planowane jest stworzenie przestrzeni rekreacyjno-sportowej z siłownią plenerową.

Interesujący jest też pomysł wykonania promenady biegnącej śladem dawnej linii kolei wąskotorowej przez całą dzielnicę od ul. Pszczyńskiej po ul. Staffa. Wzdłuż niej zostanie ustawionych 40 ławek i koszy, latarnie parkowe oraz tablice upamiętniające ważne osobistości związane z Rozbarkiem.

Prace mają zakończyć się jesienią tego roku.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (1 replies).

71hanysek Avatar
71hanysek odpowiedział w temacie: #177078 2018/01/31 15:45
Właśnie takich informacji na Bytomski.pl mi brakowało.Takich tchnących optymizmem...Bytom to nie jest miasto mlekiem i miodem płynące,ale mimo władzy jaka nami rządzi od kilkunastu lat,coś czasem zmienia się na lepsze...

Reklama