Wewnątrz wieży szybu Krystyna, na wysokości 40 metrów, zainstalowano instalację artystyczną, która ma symbolizować tlące się w obiekcie życie. Oprócz efektów świetlnych bytomianie mogli też usłyszeć dźwięk imitujący bicie serca. Pomysłodawcami stworzenia wyjątkowej instalacji artystycznej było czterech bytomskich architektów: Rafał Dziedzic, Jan Wichrowski, Michał Sokołowski oraz Przemo Łukasik z Medusa Group.
Przemo Łukasik: Chcemy zwrócić uwagę na bytomskie industrialne obiekty, które niszczeją
- To zwrócenie uwagi na fakt, że serce tego obiektu nadal bije i chcielibyśmy, by to serce biło jak najdłużej - mówi Przemo Łukasik. - Chcemy zwrócić uwagę na bytomskie industrialne obiekty, które niszczeją. Dwa lata temu oświetliliśmy bytomskie niebo przez komin bytomskiej Elektrociepłowni, aby zwrócić uwagę na ten konkretny obiekt – dodaje.
W 2019 r. Przemo Łukasik w ramach projektu Obiekty Niemożliwe stworzył instalację świetlną na kominie Elektrociepłowni Szombierki. Na jeden wieczór stał się on „Latarnią”. Smuga światła wydobywająca się z komina była widoczna niemal w całym Bytomiu. Instalacja była apelem o ochronę postindustrialnego dziedzictwa Bytomia. Miał to być też jednocześnie symbol nadziei dla takich obiektów.
Społecznicy chcą ratować zabytek
Artystyczna instalacja na wieży wyciągowej szybu Krystyna to dopiero początek działań bytomskich społeczników zmierzających do ratowania zabytku. Na początku przyszłego tygodnia uruchomiona zostanie internetowa witryna www.sos-szybkrystyna.pl, gdzie znajdą się podstawowe informacje dotyczące zabytkowego obiektu – m.in. jego historia, jak powstawała oraz możliwości wykorzystania go w przyszłości. Od ponad roku działa także grupa Ratunek Szybu Krystyna w Bytomiu, a we wrześniu tego roku powstała petycja Wspólnie Ocalmy Szyb Krystyna w Bytomiu.
Wieża wyciągowa szybu Krystyna (do 1945 roku Förderturm Kaiser-Wilhelm-Schacht) została zbudowana w 1929 r. w stylu modernistycznym. Jest murowana i oparta na stalowej konstrukcji. Należała do kopalni Hohenzollern, przemianowanej na Szombierki. W 2004 roku została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Jej właścicielem jest przedsiębiorstwo Armada Development SA, które planowało utworzyć tam hotel i restaurację z punktem widokowym (według projektu pracowni Medusa Group z Bytomia). Rok temu obiekt został wystawiony na sprzedaż.
Może Cię zainteresować: