Znów wędrujemy. Roztańczony spacerownik po Bytomiu

Jak połączyć Bytom z dziedzictwem wrażliwego literata? Czy w otoczeniu kontrastów przestrzennych, gdzie cenne zabytki sąsiadują z zaniedbanymi kwartałami, tereny zielone z cywilizacją i urbanizacją, jest miejsce na roztańczony spacer? Czy industrial polubi się z poezją? Na te pytania odpowiedzieć postanowili twórcy z Fundacji W TO MI GRAJ.

DSC03450

Koncepcja „spacerowników” i „spacerodźwięków” narodziła się w głowie Agnieszki Batóg, reżyserki i dyrektorki artystycznej Teatru Lufcik na Korbkę, prezeski Fundacji, wraz z rozpoczęciem pandemii. Covid-19 niestety skutecznie ograniczył dostęp do aktywności krajoznawczych. Pomysł zakładał opracowanie filmów promujących walory turystyczne miejsc i stworzenie dostępu w sieci, gdzie w formie „samoobsługowej” będą dostępne online jako propozycje niebanalnych spacerów. Na początku powstały „Ingarden/W ogrodzie” oraz „Ingarden/Za gardiną”, projekty, które otworzyły serię filmów taneczno-literacko-krajoznawczych. Wraz z najnowszym „Suita dla Załęża” są dostępne na kanale youtube teatru i prezentowane w mediach.

Obecnie pomału kończymy działania związane z obchodami Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W Bytomiu mieszka wielka miłośniczka poety, Iga (w tej roli bytomska tancerka, choreografka i instruktorka, aktorka teatru Lufcik na Korbkę, Magdalena Futrzyk) i dlatego właśnie on został duchowym ojcem naszego spacerownika. Podążamy tropami Igi, odkrywając urodę „Bytomia od nowa”. Zarówno tytuł zadania „Znów wędrujemy”, jak i kolejne propozycje w spacerowniku inspirowane są twórczością literata. Wędrujemy np. ulicą Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i w jej sąsiedztwie. Nucimy„Balladę o pociągu” w okolicach przystanku kolei wąskotorowej, śnimy „Sen tropikalny” w Miniarboretum i Ogrodzie Bytomskim zlokalizowanym na terenie Parku Miejskiego. Szukamy „tych miłości, które niosą sok z korzeni w słońce liściem, co jak puch dziewczęcych włosów lekko rosną ku niebiosom (…)” na Górze Miłości. W Rozbarku możemy tańczyć „Improwizację dla Anny”, a potem zakończyć spacer dosłownie w chmurach, spojrzeniem na miasto z lotu ptaka i obietnicą dla wszystkich odwiedzających „ …niebo złote ci otworzę”. Opowieść jest fabularyzowana i całkowicie fikcyjna, jest w niej odrobina architektury, historii, sztuka oraz natura.

Powstał również suplement, prowadzony przez Agnieszkę Batóg i Daniela Syrka, w którym autorzy opowiadają o pokazywanych miejscach, np. zabytkach ze Szlaku Zabytków Techniki, a także spoza niego: stacji Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej, zespole osiedla Nowa Kolonia Robotnicza, Żabich Dołach, budynku siłowni Huty Bobrek, Operze Śląskiej, Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark, Parku Miejskim.

W filmie udział wzięli także tancerz i twórca muzyczny Łukasz Franusik, aktor i lektor Patryk Strojewski oraz wychowanki Pracowni Tanecznej z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu. Scenariusz suplementu napisał Mateusz Świastak, na co dzień pracujący w Baśnie na warsztacie. Zdjęcia zrealizowali Tymoteusz Staniek i Kamila Śmiłowska. Finalny montaż również jest dziełem Tymka, wzbogaconym o konsultacje z Krzysztofem Bętkowskim (bytomska agencja reklamowa ZVORKA) i Jackiem Batógiem. Fundacja W TO MI GRAJ serdecznie dziękuje Stowarzyszeniu Górnośląskie Koleje Wąskotorowe oraz Operze Śląskiej za gościnę.

Projekt wygrał w konkursie na działania z zakresu turystyki i krajoznawstwa w 2021 roku i dofinansowany jest ze środków Gminy Bytom.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon