Urodził się 11 listopada 1929 r. w Suchym Borze na Opolszczyźnie. Ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Nysie, a święcenia kapłańskie przyjął w 1954 r. Był wikariuszem w parafii św. Wawrzyńca w zabrzańskich Mikulczycach, a potem w Bytomiu, w parafii Wniebowzięcia NMP. Od 1965 roku – przez 35 lat – był proboszczem bytomskiej parafii św. Barbary.
Ksiądz Hubert Kowol był także dziekanem dekanatu Bytom-Wschód, kapelanem szpitala przy ul. Żeromskiego w Bytomiu oraz pracowników Opery Śląskiej w Bytomiu. Jak przypomina bytomski magistrat, ksiądz Kowol był zwolennikiem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. To właśnie on, w 1999 roku, wraz z prof. Heinzem Kieferem powołał Stowarzyszenie „Euro-Most Górny Śląsk – Europa dla miasta Bytomia” i sprawił, że miasto podpisało umowę partnerską z Recklinghausen. W uznaniu jego zasług uhonorowano go Bytomską Nagrodą Europejską.
W 2000 roku, już jako emeryt, zamieszkał w rodzinnym domu w Grudzicach, dzielnicy Opola (dwa lata później obronił pracę doktorską). W 2009 roku bytomska Rada Miejska przyznała ks. Hubertowi Kowolowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia. W uzasadnieniu przeczytać można: „Uhonorowanie księdza Huberta Kowola Tytułem Honorowego Obywatela Bytomia będzie nie tylko pięknym zwieńczeniem jego dotychczasowej pracy dla naszego miasta, ale i wyrazem należnego uznania społeczeństwa Bytomia dla człowieka będącego wzorem dobroci, szlachetności, potrafiącego łączyć ludzi ponad podziałami w imię chrześcijańskiego dziedzictwa Europy”.