Ekspozycja jest poświęcona przestrzennemu i urbanistycznemu rozwojowi Bytomia, począwszy od ok. 1800 r., kiedy był on przygranicznym miasteczkiem w Prusach z 1700 mieszkańcami, później średniej wielkości miastem na przełomie XIX i XX w. z 50 tys. mieszkańców, aż do czasów tuż przed wybuchem II wojny światowej, gdy stał się dużym, wielokulturowym miastem z ponad 100 tys. mieszkańców.
Wystawa jest podzielona na trzy obszary tematyczne: 1) kalendarium historyczne (w tym zmiany w strukturze ludności), 2) rozwój przestrzenny miasta (historia Rynku i czterech wybranych obszarów miejskich), 3) Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury, zawierająca pełną dokumentację ok. 200 budynków w Bytomiu oraz informacje o datach ich budowy, architektach, właścicielach oraz reprezentowanych stylach architektonicznych, jak również informacje o kolejnych ok. 100 budynkach.
Wystawę o Bytomiu można odkrywać w języku polskim i niemieckim. Zapraszamy do zwiedzania online: www.muzeum.haus.pl.
Organizatorem „Muzeum online” jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Projekt jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny, Fundację Dom Górnośląski oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.