Zielona Strefa przy Katowickiej to idea bytomian zgłoszona przed dwoma laty do Budżetu Obywatelskiego. Wtedy na realizację projektu nie starczyło środków z dostępnej puli, jednak władze miasta uznały, że warto wcielić tę koncepcję w życie. Postanowiono poszukać finansowania, a w międzyczasie przystąpiono do procesu projektowania inwestycji. Architekci skonsultowali swoje wizje z mieszkańcami, którzy mieli możliwość zgłosić swoje uwagi i zaproponować własne pomysły.
Pieniądze na Zieloną Strefę udało się pozyskać z Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dołoży 370 tys. zł, natomiast miasto ze swojego budżetu wygospodarowało ponad 617 tys. zł. W lipcu Miejski Zarząd Dróg i Mostów podpisał umowę z wykonawcą, firmą SORTED sp. z o.o., co otworzyło drogę do realizacji inwestycji. W ostatnich dniach teren został ogrodzony, a tamtejszy grunt został odhumusowany w celu przygotowania do dalszych prac. Wykonawca ma 5 miesięcy na oddanie parku kieszonkowego do użytku.
Co będzie w Zielonej Strefie?
W miejscu po wyburzonej kamienicy przy ul. Katowickiej 29 powstanie m.in. ścianka wspinaczkowa, plac zabaw z piaskownicą, ławki, leżaki, karmniki dla ptaków, domki dla motyli, stojaki rowerowe, park linowy oraz tzw. gabinet luster. Przede wszystkim teren się zazieleni. Przewidziane są nasadzenia krzewów i traw ozdobnych, bylin drzew liściastych, założenie łąki kwietnej i zasadzenie pnącz, które będą wspinać się po ścianach sąsiednich budynków. Zielona Strefa będzie dostępna zarówno od strony ul. Katowickiej, jak i ul. Wałowej, która znajduje się kilka metrów wyżej. W tym celu zostaną wybudowane schody terenowe. Z kolei po drugiej stronie działki przewidziane jest postawienie okazałe wejście w formie bramy ogrodowej.
Zielona Strefa przy ul. Katowickiej będzie pierwszym parkiem kieszonkowym w Bytomiu. To coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane w dużych, gęsto zabudowanych miastach, gdzie trudno znaleźć miejsce dla utworzenia dużych zieleńców. Aby mieszkańcy mięli dostęp do zieleni na wyciągnięcie ręki, zakłada się miniaturowe parki pomiędzy kamienicami, w których umieszcza się elementy małej architektury dedykowane osobom w różnym wieku. Dzięki temu zarówno dzieci, jak i seniorzy mogą tam znaleźć coś dla siebie.