W styczniu jako pierwsi poinformowaliśmy prowadzonym postępowaniu administracyjnym dotyczącym poziomu hałasu emitowanego przez dzwony w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Rynku. Procedurę uruchomiono na wniosek mieszkańca z jednej z ulic sąsiadujących ze świątynią, któremu przeszkadzały głośne dźwięki dobiegające z kościelnej wieży kilka razy dziennie.
Postępowanie w tej sprawie jeszcze trwa. Prowadzi je Urząd Miejski w Gliwicach, gdyż bytomski magistrat zgodnie z przepisami nie może orzekać we własnej sprawie, a hałas emitowany przez dzwony przy Rynku oddziałuje również na miejskie nieruchomości. Nie czekając na wydanie decyzji proboszcz parafii zdecydował o skróceniu czasu dzwonienia i rozważa zastosowanie pewnych rozwiązań, które pozwoliłyby obniżyć głośność dzwonów.
Cisza w Miechowicach
Podobna sytuacja na miejsce w Miechowicach. Mieszkańcy poskarżyli się na zakłócanie spokoju przez dzwony kościoła pw. Bożego Ciała przy ul. Kasztanowej i na ich wniosek urzędnicy musieli rozpocząć stosowną procedurę.
- Ze względu na fakt, że emitowany hałas oddziałuje na tereny stanowiące własność Gminy Bytom, aby zachować bezstronność w postępowaniu, Gmina złożyła wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach o wyłączenie organu – gminy Bytom ze sprawy. Organem zastępczym do prowadzenia postępowania administracyjnego wszczętego z urzędu, zgodnie z postanowieniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach, został Prezydent Miasta Gliwice - informuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
Pod koniec czerwca prezydent Gliwic wydał decyzję określającą dopuszczalne poziomy hałasu emitowanego przez miechowicką parafię na okolicznym terenie zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Zgodnie z tym kościelne dzwony nie mogą bić głośniej, niż 55 dB w ciągu dnia (od 6:00 do 22:00) i 45 dB w nocy.
12 września 2023 przez akredytowane laboratorium przeprowadziło pomiary w dwóch punktach. Aparatura wskazała wartości 53,6 dB i 63,6 dB, czyli w jednym punkcie pomiarowym dopuszczalny poziom hałasu został przekroczony o 8,6 dB.
- Wydana przez Prezydenta Miasta Gliwice decyzja ustalająca dopuszczalne poziomy hałasu, nie zakazuje używania kościelnych dzwonów, jedynie zobowiązuje do dostosowania poziomów hałasu do konkretnych parametrów. Skrócenie czasu pracy, zmniejszenie częstotliwości bicia dzwonów w ciągu dnia lub przyciszenie dzwonów, powinno przyczynić się do dotrzymania nakazu nałożonego przedmiotową decyzją - wyjaśnia Małgorzata Węgiel-Wnuk.
Parafia tymczasem zdecydowała się całkowicie zaprzestać używania dzwonów.
- Ze względu na wydaną w stosunku do parafii decyzję administracyjną od jutra tj. 15.07 nie możemy korzystać z kościelnych dzwonów. Porządek nabożeństw pozostaje jednak bez zmian - napisano na stronie internetowej parafii Bożego Ciała w Miechowicach.
Mieszkańcy uciszą też dzwony w Szombierkach?
Na bicie dzwonów poskarżyli się także sąsiedzi parafii Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Wyzwolenia w Szombierkach. To jeden z najmłodszych kościołów w Bytomiu. Jego budowę rozpoczęto w 1986 roku, a erygowano go dopiero w 2001 roku.
Do rozpatrzenia sprawy Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach wyznaczyło prezydenta Zabrza. Na zlecenie tamtejszych urzędników wykonane zostały pomiary hałasu, które wykazały duże przekroczenia. Zgodnie z nimi poziom dźwięku w punkcie pomiarowym wyniósł aż 78 dB.
Postępowanie jeszcze się nie zakończyło, ale w związku ze stwierdzonym przekroczeniem można się spodziewać, że parafia z Szombierek również otrzyma decyzję określającą maksymalny dopuszczalny poziom hałasu emitowanego do środowiska.
Może Cię zainteresować: