Pamiętacie jak w ubiegłym miesiącu pisaliśmy (pół żartem-pół serio), że jedna z firm kurierskich do Szombierek dostarcza przesyłki z dopiskiem Bytom Chruszczów? Teraz mamy dowód. Do jednego z naszych czytelników trafiła właśnie tak zaadresowana paczka.
- Nie pierwszy raz dostałem paczkę zaadresowaną na Bytom Chruszczów, zamiast na Bytom Szombierki. Zdążyłem się przyzwyczaić, ale nie zmienia to faktu, że to jakiś absurd. Ciekawe, czy firma kurierska przyjęłaby ode mnie paczkę do Czechosłowacji – mówi nasz czytelnik.
Paczka została dostarczona przez firmę GLS Polska. Próbowaliśmy się tam dowiedzieć jakim cudem w jej rejestrach wciąż funkcjonują nieistniejące adresy, ale - pomimo zdziwienia w biurze prasowym spółki - na razie nie dostaliśmy odpowiedzi. Pytań za to jest więcej. Czy ludzie mieszkający przy ul. Wrocławskiej nadal dostają przesyłki na ul. Bieruta, a ci z ul. Kolejowej na ul. Koniewa? A może do Katowic nadal przychodzą paczki zaadresowane Stalinogród?
Swoją drogą kto wpisuje teraz dodatkowo nazwę dzielnicy? Wystarczy kod pocztowy, nazwa miasta, ulica i numer domu. Kurier trafi. Chyba. Choć podobno jeszcze kilka lat temu na starszych mapach GPS również można znaleźć Bytom Chruszczów. Taki "śląski Berdyczów".
Skąd się wziął Chruszczów?
Na marginesie: osobną sprawą pozostaje sam Chruszczów - jedna z nierozwiązanych tajemnic miasta. Chruszczów pojawił się na mapie w 1945 r. zastępując Szombierki. Gmina wiejska o takiej nazwie istniała do 1951 r. Później została włączona do Bytomia, a dzielnica nadal nosiła nazwę Chruszczów. Zmieniono ją na Szombierki w 1985 r., ale jak się okazało niezgodne z prawem. Kolejne podejście było 20 lat później i od tej pory to oficjalnie Szombierki, a nie Chruszczów.
Skąd więc nazwa Chruszczów? Od lat w Bytomiu trwają o to spory. Najbardziej oczywistym tropem jest Nikita Chruszczow, były 1 sekretarz Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Jednak w 1945 r., gdy pojawiła się nazwa (rzekomo ku jego czci), ten rządził tylko jedną z radzieckich republik, a władze w ZSRR objął po śmierci Józefa Stalina, w 1953 r. Niektórzy wskazują także na powstańca śląskiego Maksymiliana Chruszcza, czy Franciszka Chrószcza zwanego „śląskim Drzymałą”. Nikt jednak jednoznacznie tego nie udowodnił, a były źródła, które wskazywały również na topograficzne pochodzenie nazwy dzielnicy.
Może Cię zainteresować:
Elektrociepłownia Szombierki ma nowego właściciela. Grupa Arche oficjalnie kupiła zabytek
Może Cię zainteresować: