W związku ze zmianami w prawie dotyczącym systemu pieczy zastępczej w Polsce od 2021 roku w domu dziecka nie może mieszkać więcej niż 14 dzieci poniżej 10. roku życia. Z tego względu w całym kraju zlikwidowano wiele dużych placówek opiekuńczych, a w ich miejsce utworzono mniejsze, bardziej kameralne, ale za to zapewniające najmłodszym bardziej domowe warunki.
Tak też stało się w Bytomiu, gdzie powstało 10 placówek opiekuńczo-wychowawczych zapewniających miejsce dla łącznie 140 dzieci. Na ich założenie pozyskano 6,6 mln zł złotych ze środków unijnych. Za te pieniądze wyremontowano i wyposażono mieszkania w różnych częściach miasta, w których następnie zamieszkały dzieci przebywające wcześniej w dużych domach dziecka.
Jednym ze zlikwidowanych domów dziecka była Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza "Szansa dla Dziecka", w której mieszkało ponad 30 dzieci. Na przełomie 2020 i 2021 r. zabytkowy budynek przy pl. Jana w Stolarzowicach został przekazany w formie darowizny samorządowi województwa śląskiego z przeznaczeniem na utworzenie w nim Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej.
Zamiast domu dziecka - Regionalne Centrum Wsparcia Pieczy Zastępczej
W kwietniu Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego rozstrzygnął przetarg na przebudowę kompleksu w Stolarzowicach. Wybrano ofertę spółki Meritum Grupa Budowlana opiewającą na 16,9 mln zł brutto. Wykonawca ma za zadanie nie tylko przeprowadzić prace budowlane, ale również przygotować projekt architektoniczny i uzyskać niezbędne pozwolenia.
Zgodnie z Programem Funkcjonalno-Użytkowym obiekty przy pl. Jana mają zostać przystosowane do potrzeb prowadzenia w nich dwóch placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz centrum wsparcia pieczy zastępczej. Wschodnie skrzydło budynku zostanie przeznaczone dla 13 dzieci z niepełnosprawnościami w wieku od 1 do 9 lat, zaś w zachodnim skrzydle zamieszka niepełnosprawna młodzież (do 13 osób) w wieku od 10 do 18 lat. Powstaną tam pomieszczenia mieszkalne, bawialniane i jadalne. Budynek główny ma pełnić funkcję terapeutyczną, administracyjną i gospodarczą, natomiast oba łączniki ze wspomnianymi skrzydłami zostaną poddane rozbudowie. Przebudowany zostanie również budynek gospodarczy, gdzie ma powstać ogólnodostępna świetlica dla 20 osób oraz garaż i warsztat.
Budynek w Stolarzowicach zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, powstanie w nim winda oraz gabinety do rehabilitacji, sala do fizykoterapii oraz sala doświadczeń. Pokoje mieszkalne mają być maksymalnie 2-osobowe z osobną łazienką, natomiast w części dla dzieci starszych ma powstać także mieszkanie typu studio z własnym aneksem kuchennym i ogólnodostępny pokój do nauki.
Pierwsze prace budowlane już ruszyły. Wykonawca ma czas na ich realizację do 20 grudnia 2023 r.