Anton Diabelli zinterpretowany przez kobiety
W roku 1819 wiedeński kompozytor Anton Diabelli zwrócił się do kilkunastu czołowych kompozytorów epoki, m.in. do Beethovena, Czernego, Hummla i Schuberta, z propozycją napisania po jednej wariacji na temat jego Walca C-dur. Początkowo niechętny Beethoven po czasie odesłał Diabellemu wielki cykl 33 wariacji znany dziś jako "33 Veränderungen über einen Walzer von Anton Diabelli op. 120".
To wydarzenie zainspirowało Claudię Bigos, pedagoga klasy fortepianu w Brunszwiku (Niemcy) oraz absolwentkę OSM Bytom, do zrealizowania muzycznego projektu, który angażowałby kompozytorki i muzyczki z całego świata. Claudia Bigos zwróciła się z propozycją skomponowania wariacji na temat Walca Antona Diabellego do kompozytorek z różnych stron świata. Rezultatem tego projektu jest kolekcja 50 utworów w różnych stylach i o różnym stopniu trudności, które ukazują pełne spektrum współczesnej muzyki kobiecej.
Wyjątkowy koncert na 80-lecie
Już 4 lutego 2025 roku w Bytomiu, podczas koncertu, wszystkie te utwory zostaną zaprezentowane przez uczennice i nauczycielki Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina. Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy chcą wspierać kobiecą muzykę. Koncert odbędzie się 4 lutego 2025 roku w sali koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu o godzinie 12:00. Swoją obecność potwierdziła sama Claudia Bigos, która podzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z realizacją projektu. Wstęp wolny!
Może Cię zainteresować: