W tym tygodniu w Bytomiu szykuje się taneczny maraton. Wszystko za sprawą XIII Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego im. Bożeny Kociołkowskiej dla uczniów szkół baletowych, który organizowany jest przez Ogólnokształcącą Szkołę Baletową im. L. Różyckiego oraz Centrum Edukacji Artystycznej. Wydarzenie to posiada wieloletnią tradycję, renomę i ugruntowaną pozycję w kalendarzu tanecznych imprez tworzonych z myślą o młodych adeptach tańca.
Pierwsza edycja miała miejsce w 2005 roku, a jej inicjatorką była Bożena Kociołkowska, gwiazda polskiej sceny baletowej, solistka Państwowej Opery Warszawskiej oraz Teatru Wielkiego w Warszawie, a także choreograf, pedagog, prezes Fundacji Sztuki Tańca i inicjatorka wielu tanecznych projektów. Urodzona w Warszawie artystka, zwana pierwszą damą polskiego baletu, ma w swoim zawodowym życiorysie także bytomski akcent, bowiem w latach 1998-2007 była dyrektorem ds. artystycznych Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Bytomiu. A rozmowy z nią miały utwierdzić Jacka Łumińskiego w pomyśle utworzenia Śląskiego Teatru Tańca. Dziś Bożena Kociołkowska patronuje konkursowi, który sama stworzyła.
Wydarzenie to zawsze cieszy się dużą popularnością. Początkowo organizowane było co roku, a od 2010 – co dwa lata. Uczestniczą w nim nie tylko uczniowie polskich szkół baletowych, ale także wielu zagranicznych, utalentowanych adeptów baletu m.in. z Czech czy z Ukrainy.
- Dzięki konkursowi Bytom stał się platformą wymiany myśli choreograficznej, a często sceną debiutów choreograficznych. Podczas konkursu młodzież zderza się ze sceniczną rzeczywistością - przyznaje Elżbieta Mendakiewicz, dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu. Tu nie ma przegranych. Wszyscy uczestnicy mają szansę na zaprezentowanie siebie, swojej twórczości oraz swoich umiejętności na forum – dodaje.
Wśród zwycięzców konkursu można wymienić m.in. takich tancerzy jak Wiktor Perdek, Bartek Malarz czy pochodząca z Bytomia Joanna Drabik, która dziś jest koryfejką w Polskim Balecie Narodowym w Warszawie. W tym roku odbędzie się już XIII edycja tanecznej imprezy, a wśród uczestników są reprezentanci pięciu państwowych Ogólnokształcących Szkół Baletowych działających w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu i Bytomiu, ale w tanecznym konkursie powalczą też młodzi choreografowie i tancerze m.in. z Białegostoku, Krakowa, Bielska-Białej czy Siedlec.
- Największą wartością konkursu jest kreatywność, która jest podstawą sztuki – mówi Katarzyna Czajer, koordynatorka konkursu, kierownik sekcji muzycznej w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu – Może być on traktowany jako trampolina do kariery dla młodych artystów. Dzięki niemu mają szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności i docierają do środowiska związanego z tańcem - dodaje.
Konkurs jest dwuetapowy. Pierwszy z nich odbędzie się w czwartek (25 stycznia od godz. 12.00), a drugi w piątek (26 stycznia od godz. 16.00), z kolei gala finałowa zostanie zorganizowana w sobotę, 27 stycznia o godz. 16.00, w Bytomskim Centrum Kultury. Wtedy też ogłoszone zostaną wyniki konkursu oraz zobaczymy nagrodzone choreografie. Co ciekawe, podczas pierwszego etapu zaprezentowanych zostanie aż 115 choreografii. To zdecydowanie więcej niż podczas poprzedniej odsłony konkursu, ponieważ do udziału w XII edycji wpłynęło 100 zgłoszeń z 14 szkół baletowych w Polsce, Czech, Słowacji i Ukrainy.
- Konkurs został zainaugurowany w 2005 roku przez panią Bożenę Kociołkowską, a kolejne pokolenia dbają o to, aby odbywał się w prestiżowej oprawie. Podczas konkursu często zawiązują się nowe znajomości, a nawet przyjaźnie. Dzięki niemu powstaje przestrzeń dialogu, wymiany myśli, spostrzeżeń – dodaje Elżbieta Mendakiewicz.
W tym roku w jury zasiadają: Katarzyna Kozielska – choreografka baletowa i absolwentka bytomskiej szkoły baletowej, Grzegorz Pańtak (współzałożyciel i wicedyrektor Kieleckiego Teatru Tańca), Anna Nowak, Jakub Lewandowski – choreograf współpracujący z wieloma teatrami w Polsce - oraz Karina Elver, wieloletnia tancerka Królewskiego Baletu Duńskiego, specjalizująca się w technice Bournonville'a.
Finał tanecznych zmagań można będzie oglądać 27 stycznia o godz. 16.00 podczas uroczystej Gali w Bytomskim Centrum Kultury. Bilety w cenie 40 zł normalny i 20 zł ulgowy (dla seniorów, uczniów) dostępne w kasie i na stronie BECEK-u.