Wszystko co należy wiedzieć, o zmianach w połączeniach KŚ

Koleje Śląskie wciąż się rozwijają i bardzo dobrze. Podróżujący już teraz mogą korzystać z nowych połączeń, które ułatwiają im codzienne dojazdy do pracy, szkoły czy w inne miejsce. Oczywiście budowa nowych połączeń, a także ich modernizacja może wiązać się z pewnymi zmianami dla pasażerów. Jakimi? Poznajcie je.

Wszystko co należy wiedzieć, o zmianach w połączeniach KŚ

Wraca połączenie kolejowe do Czech!

Zgadza się! Wraz z wejściem w życie czerwcowej korekty rozkładu jazdy, Koleje Śląskie przywracają obsługę odcinka Chałupki – Bohumín, a także postoje na przystanku Goczałkowice-Zdrój i (sezonowo) na przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria. Jakie jeszcze zmiany czekają na podróżnych?

Ciąg dalszy prac remontowych…

Niestety, w wyniku prowadzonego remontu infrastruktury kolejowej Koleje Śląskie zawieszają postoje na przystankach Rybnik Paruszowiec oraz Bielsko-Biała Północ. Spółka zdaje sobie sprawę, że dla podróżnych to ogromne utrudnienie. Właśnie z tego powodu, KŚ nawiązały współpracę z lokalnymi operatorami komunikacji miejskiej, a także miastami Rybnik oraz Bielsko-Biała. W efekcie zakupione bilety na pociąg, będą honorowane w liniach autobusowych umożliwiających dojazd do okolic przystanków. Co jeszcze warto wiedzieć?

Cóż, w dalszym ciągu będą prowadzone prace na linii kolejowej do Tarnowskich Gór. Niemniej na wnioski podróżnych, Koleje Śląskie przygotowały zmiany w obsłudze przystanków komunikacji zastępczej. W lipcu zakończą się zasadnicze prace w stacji Oświęcim. Z kolei pociągi kursujące pomiędzy Rybnikiem i Raciborzem zostaną skierowane trasą objazdową, a pominięte przystanki zostaną obsłużone komunikacją zastępczą.

Gdzie pojawią się autobusy zastępcze?

Koleje Śląskie zdecydowały się na wprowadzenie autobusów zastępczych pomiędzy Wodzisławiem Śląskim a Chałupkami, w ostatnim tygodniu wakacji. Powód? Budowa przystanku Wodzisław Śląski Centrum. To nie koniec. Na odcinku Bielsko-Biała Główna – Żywiec, Milówka – Zwardoń oraz Myszków – Częstochowa w wybrane noce zostanie wstrzymany ruch pociągów, a pasażerowie będą mogli kontynuować swoją podróż autobusami komunikacji zastępczej. Turyści dotrą pociągiem Ornak do Zakopanego. Niemniej, w drodze powrotnej wyjazd z Zakopanego zapewni pociąg PolRegio. Dowiezie on pasażerów do Poronina. Tam będzie czekał na nich Ornak, który wyruszy w kierunku Katowic.

Gdzie znaleźć aktualny rozkład jazdy pociągów?

Dobre pytanie. Dokładne godziny odjazdów oraz terminy kursowania pociągów dostępne są w Liniowym Rozkładzie Jazdy, które można znaleźć na:

  • oficjalnej stronie internetowej Kolei Śląskich – www.kolejeslaskie.com,
  • plakatach publikowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (dostępnych m.in. na dworcach kolejowych i peronach),

a także w internetowych wyszukiwarkach połączeń. Warto podkreślić, że liniowy Rozkład Jazdy - będący oficjalnym rozkładem jazdy Kolei Śląskich, zawiera pełne tabele rozkładowe poszczególnych linii na cały okres zamknięciowy. Podróżujący, muszą się liczyć ze zmianami na takich liniach, jak:

  • Linia S1 Gliwice – Częstochowa,
  • Linia S41 Tychy Lodowisko – Częstochowa - wybrane pociągi przez cały termin wakacyjnego rozkładu jazdy będą zatrzymywały się na przystanku Dąbrowa Górnicza Pogoria, zlokalizowanego blisko kompleksu rekreacyjnego Pogoria. W noce od 18/19 do 22/23 czerwca pociągi kursujące w godzinach wieczornych i porannych na odcinku Myszków – Częstochowa zostaną wstrzymane, a przewóz będzie realizowany autobusami komunikacji zastępczej,
  • Linia S18 Bytom – Gliwice - pociągi będą odjeżdżać z Bytomia z peronu tymczasowego. Wejście na peron będzie możliwy z dwóch stron - od ulicy Zabrzańskiej oraz od dworca autobusowego. Tunel pod halą peronową zostanie zamknięty, a przejście pomiędzy obiema stronami miasta będzie możliwy poprzez tymczasowe przejście w poziomie szyn,
  • Linia S3 Katowice – Kraków Główny - rozkład jazdy wieczornego „Gibkiego Cuga” (tzn. z Krakowa do Katowic) będzie wariantowany ze względu na naprawy infrastruktury na różnych odcinkach,
  • Linia S31 Oświęcim – Katowice - zasadnicze prace związane z modernizacją stacji Oświęcim potrwają do 17 lipca. Codziennie od 11 do 18 czerwca oraz od 3 do 17 lipca pociągi kursujące w godzinach 10:00 – 16:00, zostaną zastąpione autobusami komunikacji zastępczej na odcinku Nowy Bieruń – Oświęcim,
  • Linia S5 Katowice – Zwardoń,
  • Linia S51 Katowice – Zakopane - od 11 czerwca do odwołania pociągi nie będą zatrzymywać się na przystanku Bielsko-Biała Północ ze względu na budowę wiaduktu w ciągu ul. Kwiatkowskiego. Dowóz do przystanku zostanie zapewniony autobusami MZK Bielsko-Biała, na podstawie ważnego biletu kolejowego. Szczegółowe informacje o organizacji ruchu, zakresie honorowania, liniach objętych honorowaniem, a także mapą przystanków znajdują się w dedykowanym materiale informacyjnym KŚ.

Wraz z wejściem w życie korekty rozkładu jazdy pociągi będą ponownie zatrzymywać się na przystanku Goczałkowice-Zdrój. Postoje w Goczałkowicach-Zdroju będą realizowane wyłącznie przez pociągi linii S5.

Pociąg Sprinter Ornak będzie kursować od 24 czerwca do 31 sierpnia. Poranny pociąg dotrze do Zakopanego, z kolei popołudniowy kurs wyruszy z Poronina. Dojazd do Poronina zostanie zapewniony pociągiem PolRegio Podhalańskiej Kolei Regionalnej.

W dniach 3 – 7 lipca, 10 – 14 lipca oraz 22 – 24 sierpnia rozkład jazdy wybranych pociągów będzie wariantowany ze względu na planowane ograniczenia przepustowości na szlaku Czechowice-Dziedzice Południowe – Bielsko-Biała Główna, związane z budową wiaduktu oraz naprawą przejazdu.

W godzinach nocnych KŚ planują przerwy w ruchu wymagające uruchomienia komunikacji zastępczej. Autobusy zastąpią nocne pociągi w następujący sposób:

    • od 19/20 do 23/24 czerwca - na odcinku Milówka – Zwardoń,
    • 17/18 lipca - na odcinku Bielsko-Biała Główna – Żywiec,
    • 27/28 lipca, 28/29 lipca oraz 31 lipca/1 sierpnia - na odcinku Wilkowice Bystra – Żywiec,
    • od 7/8 do 10/11 sierpnia - na odcinku Łodygowice – Żywiec,
  • Linia S61 Czechowice-Dziedzice – Cieszyn - od 11 czerwca ruch pociągów na odcinku Zebrzydowice – Cieszyn zostanie wstrzymany. Przewóz będzie realizowany autobusami komunikacji zastępczej. Wstrzymanie ruchu pociągów jest spowodowane naprawą obiektów,
  • Linia S7 Katowice – Racibórz,
  • Linia S71 Katowice – Chałupki - od 11 czerwca do 2 września remont peronów w Rybniku Paruszowcu spowoduje brak możliwości zatrzymywania się na przystanku. Dojazd do Paruszowca będzie realizowany autobusami KM Rybnik na podstawie ważnego biletu kolejowego. Szczegółowe informacje o organizacji ruchu, w tym o zakresie honorowania, liniach objętych honorowaniem, a także mapą przystanków, znajdują się w dedykowanym materiale informacyjnym KŚ,

Od 7 do 21 lipca będzie prowadzona naprawa infrastruktury na odcinku Rybnik Niewiadom – Sumina. Pociągi zostaną skierowane objazdem przez Jejkowice, a pominięte przystanki będą obsługiwane autobusami komunikacji zastępczej, kursującymi na odcinku Rybnik – Sumina.

Wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Wodzisław Śląski – Chałupki zostało zaplanowane w terminie 28 sierpnia – 1 września. Zamknięcie jest spowodowane budową przystanku Wodzisław Śląski Centrum.

Od 11 czerwca Koleje Śląskie przywracają połączenia do Bohumína. W pierwszej fazie przewóz będzie realizowany czeskim pojazdem ze skomunikowaniem w st. Chałupki na podstawie biletu Kolei Śląskich. Docelowo, po uzyskaniu niezbędnych dopuszczeń, KŚ uruchomi bezpośrednie pociągi w rel. Katowice – Bohumín. Ograniczenia przepustowości będą miały miejsce również na odcinku Leszczyny – Rybnik, Sumina – Nędza oraz w stacji Orzesze. Z tego powodu układ połączeń nieco odbiega od rozkładu jazdy z poprzednich cykli (nastąpiły m.in. zmiany relacji niektórych pociągów),

  • Linia S8 Katowice – Lubliniec - organizacja ruchu komunikacji zastępczej na modernizowanym odcinku Katowice – Tarnowskie Góry ulegnie zauważalnym zmianom.

Linia ekspresowa (S8) dodatkowo obsłuży przystanki Nakło Śląskie, Orzech Szkoła (w pobliżu st. Radzionków) oraz Chorzów Estakada / Chorzów Rynek (w pobliżu st. Chorzów Miasto). Z kolei linia zwykła (S80) pominie Nakło Śląskie i obsłuży nowe przystanki: Tarnowskie Góry Osada Jana, Radzionków Knosały (w pobliżu st. Radzionków), Bytom Łużycka (w pobliżu st. Bytom Karb), Park Śląski Ogród Zoologiczny oraz Dąb Huta Baildon. Zmiany mają na celu zwiększenie dostępności, skrócenie czasu jazdy linii zwykłej oraz poprawę godzin odjazdu z popołudniowych kursów z Katowic. Dalsze skrócenia czasu jazdy, a tym samym poprawę godzin przyjazdu i odjazdu do/z Katowic, Spółka przewiduje po zakończeniu stałych utrudnień drogowych w Chorzowie i Bytomiu.

We współpracy z Zarządem Transportu Metropolitalnego Koleje Śląskie zapewniają wzajemne honorowanie biletów okresowych w autobusach Kolei Śląskich linii ekspresowej S8, linii zwykłej S80, a także na linii M3 oraz liniach tramwajowych na odcinku Chorzów Rynek - Chorzów Batory Dworzec PKP.

Podróżni, którzy pragną zgłębić temat opisywanych zmian, mogą skontaktować się z infolinią o utrudnieniach w kursowaniu pociągów Kolei Śląskich, która jest czynna całodobowo przez 7 dni w tygodniu:

  • +48 32 428 88 88 (infolinia),
  • +48 727 030 303 (infolinia dla osób niepełnosprawnych),

Lub Biurem Obsługi Klienta.

Koleje Śląskie – podróżowanie nie zna granic!
Koleje Śląskie zapraszają!
WWW | FACEBOOK | YOUTUBE | TWITTER

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon