Nazwanie Woolwortha niemiecką siecią może się wydawać pewnym uproszczeniem. Woolworth? Jakoś zanadto po niemiecku nie brzmi to w uchu. Ale jednak.
Sieć Woolworth: handlowa potęga
Fakt, ze historia Woolwortha sięga aż 1879 roku, kiedy firmę powstała w Nowym Jorku. (warto wiedzieć, że dwaj jej założyciele, bracia Frank W. oraz Charles S. Woolworth uznawani są dziś za bez mała wizjonerów nowoczesnego handlu, z merchandisingiem, zakupami bezpośrednimi, wyprzedażami i obsługą klienta). Ale już w 1926 roku powstała niemiecka firma-córka Woolwortha, a kiedy w 1998 r. jej amerykańska matka ogłosiła niewypłacalność, to niemiecki Woolworth uniezależnił się od niej. W 1998 r. powstała firma DWW Deutsche Woolworth GmbH & Co. OHG z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. W kwitnący mogłoby się zdawać interes (330 sklepów w Niemczech) ciężkim obuchem uderzył w 2007 r. ogólnoświatowy kryzys gospodarczy. Woolwortha z powrotem przejął amerykański i brytyjski biznes. Sklepy przetrwały, jednak pod inną marką. Na tym perturbacje się nie skończyły. Nowy właściciel wycofał się, utracono część sklepów, ale w 2010 r. Wollworth odrodził się jako Woolworth GmbH. Ze 158 sklepami podjął marsz ku odbudowie dawnej potęgi.
- Obecnie posiadamy ponad 500 sklepów w niemieckich śródmieściach, centrach handlowych i sklepach specjalistycznych - chwalił się niedawno Woolworth, deklarując plany startu na polskim rynku.
Na pierwsze konkretne kroki nie trzeba było długo czekać. Firma ogłosiła, że jej pierwsze sklepy zostaną otwarte w Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Ale siedziba Woolworth Polska sp. z o.o. znajduje się na Śląsku, w Katowicach przy ulicy 11 Listopada 11. Chociażby dlatego można by się spodziewać, że ambitne zamiary Woolwortha przejawią się w otwieraniu kolejnych sklepów także na Śląsku.
Sieć Woolworth ogłasza, że poszukuje lokalizacji pod nowe sklepy. Podpowiadamy: bardzo odpowiednim miejscem byłby Bytom - z racji historycznych tradycji (których znajomość wbrew pozorom może być bardzo przydatna specom od marketingu) to tam powinien zostać otwarty pierwszy Woolworth na Śląsku.
Woolworth w Bytomiu
Bytomskiego Woolwortha hucznie otwarto 5 października 1928 roku. Sklep mieścił się przy ówczesnym placu cesarza Franciszka Józefa, czyli Bulwarze (Boulevard), a dziś placu Kościuszki. Już od XIX wieku wielkie sieci handlowe otwierały swoje sklepy w dynamicznie rozwijających się miastach Górnego Śląska, z których Bytom zaliczał się do ścisłej czołówki. Od 1898 r. w mieście funkcjonował sklep wrocławskiej firmy braci Barasch. Jego to właśnie zastąpił bytomski Woolworth, który w 1928 r. otworzył się pod tym samym adresem.
Dawny bytomski Woolworth był sklepem, w którym na (docelowo) niebogatych klientów czekał szeroki asortyment przyzwoitej jakości towarów po niewygórowanych cenach. Czyli analogicznie jak w dzisiejszym Woolworth, gdzie liczący około 6 tysięcy pozycji asortyment towarów obejmuje m.in. tekstylia, , artykuły dekoracyjne, zabawki i artykuły piśmiennicze. Kiedy Woolworth wróci do Bytomia? To na pewno tylko kwestia czasu. Warto podkreślić, że poprzednio pojawił się w mieście niespełna dwa lata po wejściu firmy na rynek niemiecki.
Może Cię zainteresować:
Najbardziej ekskluzywny był Kaiserhof. Jakie hotele działały przed wojną przy ulicy Dworcowej?
Może Cię zainteresować: