Sobotę możemy spędzić naprawdę aktywnie. Do parku miejskiego na polanę piknikową zaprasza Stowarzyszenie Piękna Strona Miasta. Jedno z najbardziej rozpoznawalnych stowarzyszeń w naszym mieście. To kobiece stowarzyszenie możecie pamiętać z takich imprez jak Szpilki kontra Bruk, Bytomski Sznyt czy Książkobranie – z tej akcji pochodzą literackie karmnik rozsiane po centrum naszego miasta. Niemal wszystkie akcje tworzone przez tę ekipę starają się podkreślać bogactwo historyczne i kulturowe Bytomia. Nie inaczej jest w przypadku tegorocznej edycji Bytomskiego Kwietnika.
Impreza skierowana jest niemal do wszystkich i wszyscy znajdą tutaj coś dla siebie. Tegoroczny temat - taniec - jak mówią organizatorki został zainspirowany bytomskimi, wcale nie tak skromnymi tradycjami tanecznymi. Bytom to prawdziwa mekka tej dziedziny sztuki. Taniec przewija się na kartach historii miasta od dawna. Nie dziwi zatem, że tegoroczna edycja Bytomskiego Kwietnika nosi dumne miano "Tanecznej polany". Taniec w formie lekkiej i przyjemnej, na każdym poziomie zaawansowania, od czynnego udziału po samą przyjemność oglądania innych. Repertuar jest naprawdę bogaty i każdy znajdzie coś dla siebie.
Na szczególną uwagę (osób dorosłych) zasługuje warsztat „CHODŹCIE TAŃCZYĆ!”. Zajęcia poprowadzi Łukasz Szleszyński, absolwent bytomskiego wydziału tańca, laureat konkursu na współpracę z The School for the Arts of Dance, Kibbutzim College of Education Technology and Arts w Tel-Avivie. Będzie to 45 minut tańca intuicyjnego, co najważniejsze nie musicie potrafić tańczyć, jak mówi prowadzący: „Nie ma kroków, nie ma choreografii - jesteście Wy i Wasze ciała”. To może być doskonała chwila uspokojenia, relaksu i skupienia się przed wyczerpującym dniem. Jeśli jednak wolicie coś bardziej wyspecjalizowanego to udajcie się koniecznie na warsztaty w klimacie Afro House. Masa energii, żywiołowość i dobra zabawa gwarantowana. Lista warsztatów jest długa, trudno wybrać te najbardziej godne uwagi, dlatego koniecznie zapoznajcie się z programem imprezy.
Oprócz warsztatów odbędą się również pokazy, jeśli zamiast się ruszać, wolicie podziwiać, to czekają na was pokazy w wykonaniu tych najmłodszych, ale i starszych. Tutaj warto swoje oko zawiesić na show bytomskiej szkoły tańca Szkoła Tańca K&S Fit&Dance, zaprezentują się sami właściciele placówki: Kinga i Szymona Harazim, którzy są II vice Mistrzami Polski, ćwierć finalistami Mistrzostw Świata oraz zwycięzcami wielu ogólnopolskich i międzynarodowych turniejów tańca. Nie zabraknie też artystycznego performensu i to taneczno-malarskiego, który jest owocem kooperacji Kasi Bebiołki i Magdy Wesołowskiej.
Od 10 będzie też czynna strefa gastro, mindfulness i rozmaitości. Na polanie zaprezentują się lokalni rzemieślnicy i wytwórcy rzeczy nietypowych, pożytecznych i tych całkiem niepożytecznych, ale pięknych ;). Podczas całego dnia będą się też odbywać warsztaty dla dzieci, dla których zostanie stworzonych kilka stanowisk. Zajęcia poprowadzą animatorzy: z Klubu Sezam i Relaks, MDK1, galerii Stalowe Anioły, Polonii Bytom, Przedszkola Tika czy Aś Napędzana Pasją.
Tegoroczna edycja Bytomskiego Kwietnika wygląda naprawdę imponująco czy impreza w przyszłości doczeka się dwudniowej edycji? Kto wie... organizatorki wspominają, że „wszystko zaczęło się od jednej drabinki…”. Na takiej drabince ustawiły rośliny na wymianę, a akcja nie trwała dłużej niż dwie godziny. W tym roku nie zabraknie również tej słynnej drabinki, dlatego nie zapomnijcie zabrać roślin na wymianę.
Mało Wam? Tanecznym krokiem z Parku Kachla udajcie się na ulicę ul. Jainty 17. Tutaj robi się poważniej. W ramach Festiwalu Sztuki Wysokiej, którego początek zaplanowano na 19:45, zobaczymy m.in. pokazywany w całej Polsce projekt „Obrońcy Charkowa”. Na ten pokaz składa się wystawa ukraińskiego artysty Olega Lazarenki, który sportretował ochotników i bojowników Sił Obronnych Charkowa oraz film o obrońcach w reżyserii Tetyany Babiny. Bardzo inspirujące może okazać się spotkanie z reżyserką oraz wolontariuszami Centrum Wolontariatu Charkowskiego Dworca Południowego.
Będzie to zatem wyjątkowa edycja Festiwalu, bo też nastały nietypowe czasu. Magdalena Wichrowska współprowadząca Galerię Stalowe Anioły od wielu lat, tak i w tym roku stara się by mieszkańcy Bytomia mieli okazję nie tylko do obcowania ze sztuką, by znaleźli przestrzeń do budowania więzi z innymi ludźmi, dzielenia się doświadczeniami i poznawania siebie nawzajem.