Szlachetna Paczka 2022
Każdego roku przed świętami Bożego Narodzenia organizowana jest kolejna edycja akcji, która ma już za sobą długą tradycję. Pierwsza odsłona Szlachetnej Paczki odbyła się w 2001 roku. Od tamtego czasu wciąż gromadzi ludzi dobrej woli. Jak to działa?
W listopadzie otwiera się baza rodzin. To osoby potrzebujące wsparcia, uboższe, chore, samotne, w trudnej sytuacji życiowej. Darczyńca lub grupa darczyńców wybiera rodzinę, której chce pomóc. Organizuje paczkę z potrzebnymi produktami i artykułami. Prezent oddawany jest lokalnym wolontariuszom. Z kolei oni podczas tak zwanego Weekendu Cudów przekują dar adresatom.
W Szlachetną Paczkę włączają się nie tylko prywatne osoby, ale także firmy, szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe, a także samorządowcy. Dzięki ich zaangażowaniu i dobremu sercu tylko podczas ostatnich pięciu lat udało się obdarować 160 tysięcy rodzin w całej Polsce.
Weekend Cudów w Bytomiu
Wczoraj, 10 grudnia, zaczął się dwudniowy finał akcji. Prezenty trafiły do potrzebujących także w naszym mieście. Z paczek cieszą się 63 rodziny.
- Trudy codzienności dotykają każdego z nas, ale są też tacy, którzy nie mogą liczyć na zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb. Warto im pomagać, wspólnie ze Szlachetną Paczką - mówi Joanna Sadzik, Prezes Stowarzyszenia WIOSNA, które odpowiada za koordynacje i organizację Szlachetnej Paczki w Polsce.
W akcję włączył się także burmistrz Bytomia Mariusz Wołosz i jego współpracownicy. Przygotowali paczkę dla pana Tadeusza, który na co dzień boryka się z ciężką niepełnosprawnością.
- Bytomianie to wspaniali ludzie, na których zawsze można liczyć, zwłaszcza podczas takich właśnie akcji jak Szlachetna Paczka. Ta akcja pokazuje, jak ważna jest pomoc drugiemu człowiekowi, dlatego dziękuję zarówno wolontariuszom, jak i wszystkim darczyńcom, dzięki którym tak wiele bytomskich rodzin otrzymało wsparcie przed świętami Bożego Narodzenia - stwierdza prezydent Wołosz.