Muzeum Górnośląskie w Bytomiu po raz kolejny organizuje akcję "Muzeum pod chmurką", czyli warsztaty w muzealnym ogrodzie. Jak to działa? Na każdy tydzień wakacji przygotowano inny temat, który będzie realizowany dwukrotnie (z jednym wyjątkiem): w każdy wtorek oraz każdą sobotę w samo południe. W czasie tych letnich spotkań uczestnicy zgłębią różnorodne dziedziny wiedzy – od przyrodniczej przez archeologiczną, aż po sztukę. Odwiedzą hotel dla owadów, zaprzyjaźnią się z napotkanymi robalami, wcielą się w rolę paleontologów odkrywających tajemnice dinozaurów oraz stworzą unikatowe dzieła sztuki.
Zbiórka: przed kasą główną MGB, pl. Jana III Sobieskiego 2
wstęp: 12 zł
obowiązują zapisy w Dziale Edukacji: 32 281 82 94, w. 127
Uwaga: w przypadku deszczu organizatorzy zastrzegają sobie prawo do realizacji zajęć w budynku. Przed zajęciami prosimy o zapoznanie się z regulaminem warsztatów, który znajduje się na stronie internetowej Muzeum.
Istnieje możliwość przeprowadzenia dodatkowych warsztatów dla grup zorganizowanych
Program akcji "Muzeum pod chmurką"
5 i 9 lipca / godz. 12.00
Malowanie światłem i cieniem
To zajęcia, w przypadku których wiek i zdolności manualne uczestników nie mają znaczenia. Malowanie piaskiem na podświetlanym stole sprawi przyjemność każdemu. Prace tworzone będą w półmroku przy dźwiękach muzyki. Najpierw poznamy technikę, a potem uczestnicy kolejno namalują swoje obrazki, które następnie zapiszemy w pamięci komputera.
12 i 16 lipca / godz. 12.00
Odkrywcy codzienności – zabawy wokół twórczości Brunona Schulza
Podczas warsztatów stworzymy unikatowe dzieła i wyruszymy w podróż, odkrywając tajemnicze zakamarki dobrze znanych nam miejsc. Naszym przewodnikiem po labiryntach będzie Bruno Schulz – artysta z Drohobycza.
19 lipca / godz. 12.00
Rzymskie skarby
„Cezar”, „legiony”, „gladiatorzy” czy „akwedukty” – to tylko niektóre słowa, które kojarzą się ze starożytnym Rzymem. Podczas warsztatów wspólnie odkryjemy tajemnice rzymskiej willi i poszukamy innych tajemniczych skarbów. Jeśli jesteście ciekawi, jak prowadzi się wykopaliska archeologiczne i jakie skarby z okresu wpływów rzymskich skrywa ziemia, te zajęcia są właśnie dla Was!
23 lipca / godz. 12.00
Pomaluj sobie zabawkę
Podczas zajęć chcemy opowiedzieć Wam o tym, jak wyglądały zabawkowe kolekcje naszych pradziadków, gdzie można było je zdobyć, a także dlaczego zabawki wykonane z drewna mają w sobie coś niepowtarzalnego. Ponadto w trakcie warsztatów własnoręcznie pomalujemy i ozdobimy zabawki, które następnie każdy z uczestników zabierze ze sobą do domu.
26 i 30 lipca / godz. 12.00
Tę pszczółkę, którą tu widzicie
Czy to prawda, że te wspaniałe owady wymierają? Jak można im pomóc? Czym jest domek dla robali? I czy pszczoła miodna gwiazdorzy? Wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania. Do tego dowiemy się, jak zbudować domek dla zapylaczy, a w czasie warsztatów plastycznych każdy stworzy swojego własnego przyjacielskiego owada, którego będzie mógł zabrać do domu.
2 i 6 sierpnia / godz. 12.00
W poszukiwaniu wymarłych zwierząt
Podczas zajęć za pomocą linii czasu opowiemy Wam o najdawniejszych dziejach Ziemi. Ważnym elementem będzie pokazanie zjawiska wymierania, które co jakiś czas spotyka istniejące gatunki. Na podstawie znalezisk i zachowanych skamieniałości zaprezentujemy cały szereg różnych organizmów żyjących na naszej planecie przed milionami lat oraz ich rozwój.
9 i 13 sierpnia / godz. 12.00
Mój przyjaciel robal
Ile na świecie jest owadów, czy mogą być niebezpieczne, czy wszystkie są piękne i czy bez nich życie na Ziemi byłoby możliwe? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy w czasie zajęć. Część teoretyczną uzupełnią warsztaty plastyczne. Będzie to również kolejna okazja do sprawdzenia, co dzieje się w muzealnym hotelu dla owadów.
16 i 20 sierpnia / godz. 12.00
Zgadnij, kim jestem
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd wiemy, jak wyglądały dinozaury i inne prehistoryczne stwory? Czy szkielet prawdę Wam powie? No i skąd na przykład wiemy, jakie kolory miały dinozaury? Na naszych zajęciach dowiecie się, że dla dociekliwych naukowców nie ma tajemnic. Razem zabawimy się w paleontologów i zrekonstruujemy mitycznego stwora.
23 i 27 sierpnia / godz. 12.00
Wycieczka w średniowiecze
Kogo z nas nie elektryzują opowieści o zamkach, rycerzach, księżniczkach i damach dworu? Czy życie w średniowieczu naprawdę wyglądało tak, jak przedstawia się je w baśniach i legendach? Zapraszamy na spotkanie z kulturą średniowiecza.
Może Cię zainteresować:
Drewniany młyn na internetowej aukcji. Od około 30 lat stoi w Bytomiu
Może Cię zainteresować: