Pobudzenie i zaangażowanie wszystkich 5 zmysłów – smaku, węchu, słuchu, wzroku i dotyku. To jedno z głównych zadań ogrodu sensorycznego. W nowopowstałej przestrzeni, chętni będą mieli okazję do hodowli warzyw oraz ziół. Nie zabraknie także sesji poświęconych przytulaniu się do drzew czy licznych seansów medytacyjnych. W zielonych okolicznościach mają odbywać się także zajęcia terapeutyczne - w tym dogoterapia na świeżym powietrzu. W przyszłości planowane jest powstanie strefy do terapii słuchu, a nawet do hipoterapii.
- Nowe miejsce pomoże w edukacji integracyjnej, dlatego, że uważam że robienie wspólnych zajęć dla uczniów i wychowanków i uczniów szkół i przedszkoli to jest coś szalenie ważnego. Zresztą mamy już doświadczenie, bo jeszcze w starym miejscu funkcjonował Zespół Bez Barier. Grupa naszych uczniów spotykała się wtedy z gimnazjalistami, spotkania były przygotowane, robili różne wspólne rzeczy, nagrodą był wyjazd pod koniec roku. Zespół funkcjonował fantastycznie i myślę, że tutaj też będziemy kontynuować to co zaczęliśmy jeszcze w Miechowicach, a ogród to wszystko scali i pomoże w tej integracji. – przyznaje Anna Dziąsko – Dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego.
W tej chwili z pomocy OREW w Bytomiu korzystają 83 osoby w wieku od 3 do 25 lat. W placówce każdego dnia odbywają się różnorodne zajęcia dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych i ich schorzeń. Opiekunowie dzieci i młodzieży zaznaczają, że powstanie ogrodu sensorycznego jeszcze bardziej urozmaici bogatą ofertę placówki.
Nowa, zielona przestrzeń powstała w ramach projektu „Życie osób niepełnosprawnych w korelacji z przyrodą - aktywizacja społeczna w ramach Dziennego Domu Pomocy”. Inwestycję udało się zrealizować m.in. dzięki unijnemu wsparciu.