PJATK jest dziełem porozumienia rządów Polski i Japonii, które zostało zawarte w 1993 roku. Już w 1994 roku uczelnia została wpisana do rejestru niepaństwowych szkół wyższych. Początkowo działała w Warszawie, jednak w 2003 roku otwarto pierwszy wydział zamiejscowy, który zlokalizowano w zabytkowym gmachu dawnego konwiktu miejskiego przy alei Legionów w Bytomiu. W naszym mieście prowadzono kształcenie na kierunkach informatycznych, natomiast w 2009 roku uruchomiono studia licencjackie na kierunku Grafika, które realizowano we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie.
Na początku XXI wieku liczba studentów w Polsce rosła w niesamowitym tempie, co sprawiło, że w całym kraju zaczęły powstawać prywatne szkoły wyższe. Po ukończeniu nauki przez pokolenie wyżu demograficznego konkurencja między uczelniami znacznie się zaostrzyła. Nie wszystkie były w stanie przyciągnąć wystarczającą liczbę studentów, dlatego z rynku zniknęło wiele kierunków, a w niektórych przypadkach upadły nawet całe szkoły. Właśnie z powodu niezadowalających naborów w 2013 roku władze PJATK zdecydowały się wygasić studia na wydziale w Bytomiu.
Uczelnia całkowicie nie opuściła naszego miasta. Postanowiono bowiem wykorzystać nowoczesny sprzęt motion capture, którym dysponował tutejszy wydział do uruchomienia Centrum Badawczo-Rozwojowego. Od tej pory filia PJATK funkcjonowała na styku biznesu, nauki, technologii i medycyny, realizując tu projekty, w ramach których opracowywane są m. in. technologie związane z dronami, analizą danych wideo w celu identyfikacji twarzy czy analizą postawy i chodu w diagnostyce wybranych chorób.
Studenci informatyki wrócą do Bytomia
W ostatnich dniach Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych poinformowała o wznowieniu studiów pierwszego stopnia w filii w Bytomiu po kilkuletniej przerwie. Studenci będą się tu kształcić na kierunku Informatyka. Rekrutacja rozpocznie się w ciągu najbliższych miesięcy. Powstały już pierwsze materiały promocyjne studiów w bytomskiej filii.
Powrót dydaktyki PJATK do Bytomia to ważne wydarzenie, ponieważ uczelnia od lat plasuje się w czołówce niepaństwowych szkół wyższych w Polsce. Akademia regularnie uzyskuje wysokie lokaty w różnych rankingach i cieszy się uznaniem studentów, wykładowców oraz przedsiębiorców. Jak wskazuje Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów, osoby, które ukończyły PJATK cieszą się dużymi zarobkami - w kraju wyprzedzają ich jedynie absolwenci Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
Warto dodać, że jest to kolejna uczelnia, która postanowiła wznowić działalność dydaktyczną w Bytomiu. Po zawieszeniu w 2018 roku rekrutacji na Wydziale Teatru Tańca przez senat Akademii Sztuk Teatralnych w 2020 r. wycofano się z tej decyzji i znów uruchomiono nabór studentów. Dzięki temu Bytom wciąż jest jedynym miastem w Polsce, gdzie kształci się tancerzy na wszystkich etapach nauczania, począwszy od szkoły podstawowej po wyższą.
Szkolnictwo wyższe w Bytomiu powoli odzyskuje swoje znaczenie. Na koniec 2021 r. studiowało tu ponad 1000 osób. Oprócz AST i PJATK w naszym mieście funkcjonuje Wydział Zdrowia Publicznego oraz Akademickie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.