W Bytomiu stanął olejomat. To pierwsze takie urządzenie w woj. śląskim

Zużyty olej spożywczy zwykle wylewany jest do zlewu, a to zatyka rury, uszkadza kanalizację i szkodzi środowisku. W Bytomiu stanął więc olejomat, do którego można oddać zużyty olej. To pierwsze takie urządzenie w województwie śląskim.

Olejomat stanął na parkingu przy ul. Pułaskiego 71, obok bytomskiego lodowiska. Tam mieszkańcy Bytomia mogą oddać zużyty olej spożywczy.

- To wyjątkowa inicjatywa, która pozwoli każdemu z nas przyczynić się do redukcji zanieczyszczeń i ochrony środowiska – zachęca Zuzanna Kurczek, naczelniczka Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Jak działa olejomat?

Olejomat działa z aplikacją mobilną Olejomaty, która można pobrać bezpłatnie z App Store/Google Play. Następnie należy się tam zarejestrować i założyć konto. Z pomocą aplikacji, po zeskanowaniu kodu QR, urządzenie wyda pustą butelkę, wytworzoną z ekologiczego materiału i wytrzymującą wysoką temperaturę oleju.

Po napełnieniu butelki zużytym olejem, co średnio w gospodarstwie domowym trwa półtora miesiąca, oddajemy ją do olejomatu i można pobrać nową butelkę. Po weryfikacji poprawności zbiórki zużytego oleju spożywczego, za każdą oddaną butelkę na konto w aplikacji trafią punkty, które można wymienić na ekologiczne nagrody, jak np. sadzonki drzew.

W aplikacji można również znaleźć instrukcje prawidłowej zbiórki, zlokalizować najbliższy olejomat i przeczytać wiele materiałów edukacyjnych poświęconych ekologii i ochronie środowiska

Zużyty olej spożywczy niszczy kanalizację

Oczyszczalnie ścieków są zaprojektowane do radzenia sobie z różnymi rodzajami zanieczyszczeń, ale nadmiar tłuszczu może negatywnie wpłynąć na ich działanie. Może prowadzić do zmniejszenia efektywności oczyszczania, a także zniszczenia bakterii i mikroorganizmów, które są kluczowe w procesie biologicznego oczyszczania. Z tych powodów zaleca się, aby oleje i tłuszcze spożywcze były odpowiednio usuwane, np. poprzez ich zbieranie i utylizację, a nie wprowadzanie ich do kanalizacji.

- Tłuszcze, oleje i inne substancje tłuste mogą prowadzić do poważnych problemów w systemach kanalizacyjnych. Wprowadzane do rur kanalizacyjnych, stopniowo gromadzą się na ich ściankach, tworząc tzw. bloki tłuszczowe, które utrudniają swobodny przepływ ścieków. W konsekwencji mogą powstawać poważne zatory, prowadzące do awarii infrastruktury, kosztownych napraw oraz zagrożeń dla środowiska naturalnego – mówi Marek Stajndor, wiceprezes Zarządu Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o.

Zużyty olej spożywczy, poddany recyklingowi, może być wykorzystany np. jako biokomponent w procesie produkcji ekodiesla lub innych ekopaliw. Oczyszczony, przetworzony olej może być także zastosowany w piecach olejowych jako paliwo. W przemyśle chemicznym tego rodzaju oczyszczone już odpady znajdują zastosowanie przy produkcji różnego rodzaju tworzyw syntetycznych, kosmetyków, farb czy świec.

Średniowieczne mury Bytomia zostaną wpisane do rejestru zabytków?

Może Cię zainteresować:

Średniowieczne mury Bytomia zostaną wpisane do rejestru zabytków? Wszczęto postępowanie w tej sprawie

Autor: Maciej Poloczek

03/04/2025

Wykonawca nie zrealizował inwestycji za 4,2 mln zł w terminie

Może Cię zainteresować:

Ulica Tysiąclecia - wykonawca nie zrealizował inwestycji za 4,2 mln zł w terminie. Bytomski MZDiM zaczął naliczać kary umowne

Autor: Arkadiusz Szymczak

02/04/2025

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon
Reklama