IV Bieg Pamięci Tragedii Śląskiej
W niedzielę, 27 października w Bytomiu już po raz czwarty odbył się Bieg Pamięci Tragedii Górnośląskiej. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Pamięci Tragedii Śląskiej 1945. Patronat nad Biegiem objął prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
Uczestnicy wystartowali spod bramy Cmentarza Komunalnego przy ul. Kwiatowej, gdzie zapalili znicze i złożyli kwiaty na kwaterze 100 mieszkańców zamordowanych przez Armię Sowiecką w styczniu 1945 r. Bieg zakończył się w Miechowicach, przy pomniku Tragedii Śląskiej. Dystans biegu wyniósł 6,2 km.
- W przededniu Święta Zmarłych, chcemy przypomnieć bolesną kartę historii Śląska. Pamięć o Tragedii Śląskiej podtrzymywana jest przez coraz mniej liczną grupę rodzin, związanych udziałem członków rodzin w wydarzeniach roku 1945 i kolejnych bolesnych lat oraz strat (liczba ofiar czyli pomordowanych, wywiezionych, internowanych sięga ponad 70.000). Chcemy tę pamięć podtrzymać! - informują członkowie Stowarzyszenia.
W przyszłym roku okrągła rocznica
Jak przypomina Urząd Miasta w Bytomiu, w 1945 roku władze sowieckie wywiozły do pracy przymusowej zarówno osoby współpracujące podczas wojny z okupantem hitlerowskim, ale także uczestników powstań śląskich, żołnierzy wojska polskiego biorących udział w kampanii wrześniowej w 1939 roku, działaczy podziemia antyhitlerowskiego oraz mieszkańców Górnego Śląska.
- To jednoznacznie wskazywało na fakt, że o deportacji nie przesądzała ewentualna wina, lecz liczba rąk do pracy, które tak bardzo były potrzebne przemysłowi radzieckiemu po zakończeniu wojny. Szacuje się, że z terenu Górnego Śląska mogło zostać wywiezionych od 50 do 90 tysięcy osób.
27 sierpnia br. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę w sprawie ogłoszenia roku 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Może Cię zainteresować:
Upamiętnią Tragedię Miechowicką. Dziś wielka rekonstrukcja
Może Cię zainteresować: