W Bytomiu na 12,3 ha terenów byłej KWK Centrum powstanie "Akcelerator przedsiębiorczości". SRK właśnie przekazała miastu działki pod inwestycje

12,3 hektara - tyle powierzchni poprzemysłowego terenu po byłej KWK Centrum zostanie przeznaczone na budowę nowoczesnego akceleratora przedsiębiorczości. Wartość przekazanego miastu terenu to ponad 10 mln, a cała inwestycja pochłonie ponad 80 mln. To jeden z większych projektów miasta, który budzi ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców. Czym właściwie jest "akcelerator przedsiębiorczości" i jak wygląda przyszłość terenów po KWK Centrum?

Jedna z najdłużej fedrujących kopalni w Bytomiu

Historia wydobycia węgla na KWK Centrum sięga 1878 roku. To wtedy wydobyto tam pierwsze tony "czarnego złota". W tamtym czasie kopalnia nazywała się "Karsten-Zentrum”, później stała się Kopalnią Centrum, a w 1945 roku zmieniono jej nazwę na KWK „Dymitrow” - na cześć bułgarskiego działacza komunistycznego Georgija Dymitrowa. Do nazwy "Centrum" wrócono w latach 90. po przeprowadzeniu referendum wśród załogi kopalni. Później została połączona z Zakładem Górniczym „Bytom III” i pod szyldem KWK „Bobrek-Centrum” działała do 2015 roku, kiedy to kopalnie rozdzielono i KWK „Centrum” została przekazana Spółce Restrukturyzacji Kopalń i postawiona w stan likwidacji.

Proces likwidacji dobiegł końca 31 grudnia 2023 roku. Zamknięcie zakładu obudziło falę spekulacji na temat tego, co powstanie na pokopalnianym terenie. Już w 2023 roku powstał pomysł by stworzyć tam farmę fotowoltaiczną o powierzchni 33 ha, jednak SRK nie zamierza realizować tego przedsięwzięcia na tak dużą skalę. W sumie w rękach SRK pozostaje ponad 60 ha terenów po dawnej KWK Centrum. Niemal połowę z tego spółka chce skomercjalizować. Wygląda na to, że plany wchodzą powoli w życie. W piątek 4 października miasto Bytom przejęło nieodpłatnie od Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA działki przy ul. Łużyckiej i Piłkarskiej o powierzchni 12,3 ha.

Była kopalnia Centrum – będzie centrum biznesu

Na ponad 12 hektarach przejętych od SRK gmina planuje stworzyć nowoczesne centrum kreatywności, innowacyjności oraz przedsiębiorczości, czyli projekt Akcelerator biznesowy KSSENON. Pierwszym krokiem w realizacji tego projektu było podpisanie 3 lipca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu porozumienia trójstronnego, które reguluje warunki współpracy gminy Bytom, SRK oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jednym z warunków porozumienia było nieodpłatne przekazanie miastu działek na cel budowy centrum kreatywności. W piątek 4 października Spółka Restrukturyzacji Kopalń za zgodą Ministerstwa Aktywów Państwowych aktem notarialnym przekazała nieodpłatnie 12,3 ha terenu.

– Dzięki temu aktowi notarialnemu, świetnie zlokalizowane, poprzemysłowe tereny po kopalni Centrum mają szansę na nowe życie. Wspólnie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną planujemy tu budowę centrum innowacyjności i przedsiębiorczości –akceleratora biznesowego KSSENON – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. – Bytom ma ogromny potencjał gospodarczy, który dostrzegają liczni przedsiębiorcy. Teraz, realizując projekt akceleratora, chcemy przyciągnąć kolejnych – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Wartość terenu szacuje się na 10,7 mln zł netto. Koszt inwestycji ma wynieść ponad 80 mln zł, a środki pochodzić będą głównie z funduszy unijnych. Projekt realizowany będzie przez Katowicką Specjalna Strefę Ekonomiczną i Miasto Bytom.

– Stwarzamy realne możliwości dla transformacji regionu. Dążymy do tego, aby nasze tereny, tam, gdzie to możliwe, stały się prorozwojowe. Przyczynimy się w ten sposób także do tworzenia nowych miejsc pracy. Darowizna dla Bytomia to kolejny krok w realizacji nowej polityki spółki. Finalizujemy w ten sposób złożone deklaracje – mówi Jarosław Wieszołek, prezes SRK.

Czym będzie KSSENON

Pod tajemniczą nazwą KSSENON kryje się tak zwany akcelerator biznesowy. Podobna inwestycja powstała już w Żorach. KSSENON ma funkcjonować jako centrum kreatywności, innowacyjności oraz przedsiębiorczości. Będzie łączyć w sobie hale o charakterze przemysłowym i przestrzenie ponad przemysłowe, które mają usprawniać działanie małych i średnich przedsiębiorstw. Zobaczcie, jak obecnie wygląda teren KWK Centrum w naszej galerii.

Bytom Teren kopalni Centrum

Może Cię zainteresować:

Budowa farm fotowoltaicznych na terenach po KWK „Centrum” i „Miechowice” wstrzymana

Autor: Michał Wroński

19/06/2024

Bytom teren kopalni Centrum

Może Cię zainteresować:

W miejscu dawnej kopalni „Centrum” w Bytomiu ma powstać centrum innowacyjności

Autor: Michał Wroński

03/07/2024

Kopalnia Bobrek Bytom

Może Cię zainteresować:

Likwidacja Kopalni Węgla Kamiennego „Bobrek” to już (prawie) koniec górniczego Bytomia

Autor: Michał Wroński

05/07/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon