W piątek, 9 września, rozpocznie się V Światowy Zjazdu Bytomian, który potrwa cały weekend.
- Chcielibyśmy, aby było to wydarzenie ważne dla wszystkich bytomian, skierowane zarówno do tych, którzy się tutaj urodzili i z różnych powodów wyjechali, jak i tych, którzy w Bytomiu mieszkają - od urodzenia lub nie - tłumaczy Piotr Koj, były prezydent Bytomia i jeden z organizatorów Światowego Zjazdu Bytomian, który odbywa się co dwa lata. Idea ta zrodziła się podczas Beuthener Heimattreffen w Recklinghausen (Niemcy, Nadrenia Północna-Westfalia), czyli właśnie cyklicznego spotkania bytomian, którzy z miasta wyemigrowali.
- Staramy się za każdym razem upamiętniać ważne dla bytomian i Bytomia rocznice, stąd debata "Ślązak z wyboru" przy okazji 90. rocznicy śmierci Georga Brüninga, a także konferencja poświęcona Paulowi Jackischowi w 110. rocznicę śmierci. Żaden z nich nie urodził się w Bytomiu, ale obaj zostawili w mieście trwałe ślady. Georga Brüninga mieszkańcy cenili tak bardzo, że podarowali mu przepiękną willę przy dzisiejszej Al. Legionów - mówi Piotr Koj.
V Światowy Zjazd Bytomian potrwa trzy dni. W tym czasie zaplanowano m.in. tematyczne spacery, koncerty czy spotkania z cyklu "Znani, nieznani", w których będzie można poznać bytomskich artystów.
Program V Światowego Zjazdu Bytomian
Piątek, 9 września:
- 14.00 - Muzeum Górnośląskie (pl. Jana III Sobieskiego):
"Kościół Świętego Ducha oczami archeologa" - zwiedzanie wystawy,
"Schulz według The Krasnals…" - zwiedzanie wystawy. - 16.00 - Miejska Biblioteka Publiczna (pl. Jana III Sobieskiego):
"Ślązak z wyboru", czyli debata w 90. rocznicę śmierci Georga Brüninga. - 17.15: Bytomskie Centrum Kultury (pl. Karin Stanek):
spotkanie "Znani, nieznani" z aktorką Moniką Szomko.
Sobota, 10 września:
- 10.00 - Sąd Rejonowy w Bytomiu (ul. Piekarska 1):
konferencja poświęcona Paulowi Jackischowi w 110. rocznicę śmierci i w 150-lecie budynku sądu. - 10.00 - rzeźba śpiącego lwa na rynku, spacery tematyczne:
"Tajemnice bytomskich kamienic" - Teresa Ebis,
"Sakralna i świecka architektura historyzmu w Bytomiu" - Maciej Droń,
"Śladami architektury Karla Bruggera, po śródmieściu Bytomia" - Tomasz Śmiałek. - 10.30 - Warsztaty Naprawcze Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (ul. Brzezińska):
spotkanie "Znani, nieznani" z artystą Michałem Rejnerem. - 12.00 - Galeria Rotunda w Miejskiej Bibliotece Publicznej (pl. Jana III Sobieskiego):
otwarcie wystawy pokonkursowej "Ach co to był za ślub". - 14.45 - rodzinne zdjęcie bytomian na pl. Jana III Sobieskiego.
- 16.00 - Śląska Pracownia Artystyczno-Kulturalna ŚPAK (ul. Krawiecka 2):
spotkanie "Znani, nieznani" z Gabrielą Kańtor, autorką książki "Bachantka na panterze. Historia zakazanej miłości śląskiego rzeźbiarza i jego pięknej modelki". - 17.00 - Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna (ul. Stanisława Moniuszki):
"Tajemnice męskiego gimnazjum" - spotkanie i zwiedzanie szkoły. - 18.00 - Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna (ul. Stanisława Moniuszki):
koncert "Bytom dla Bytomian".
Niedziela, 11 września:
- 10.00 rzeźba śpiącego lwa na rynku, spacery tematyczne:
"Cmentarze śródmieścia Bytomia" - Tomasz Śmiałek,
"Pałace śródmieścia Bytomia" - Maciej Droń. - 12.15 - kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (ks. Karola Koziołka / rynek):
msza święta w intencji bytomian i Bytomia. - 15.00 - parafia ewangelicko-augsburska (ul. Matki Ewy):
"Spotkanie z Matką Ewą". - 16.00 - Pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach (ul. Jana Dzierżonia):
zwiedzanie Pałacu Tiele-Wincklerów. - 17.00 Bytomskie Centrum Kultury (pl. Karin Stanek):
spotkanie autorskie z Jackiem Hugo-Baderem, reporterem. - 17.30 - kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (ks. Karola Koziołka / rynek):
wybudzenie organów po remoncie, konsekracja i koncert organowy w wykonaniu Marcina Gada.