O Zaułku wspominają już dokumenty z 1369 roku. Wówczas uliczka wyłożona była dębowymi deskami. Później, gdy kolejne ulice otrzymywały równy bruk, na Różanej znajdowały się polne kamienie. To się zmieniło w 1881 roku, gdy Zaułek wybrukowano granitową kostką, a po bokach ułożono duże kamienie rynsztokowe.
Taka nawierzchnia pozostała tam do dziś, lecz w minionych latach została uszkodzona przez robotników przeprowadzających remont tamtejszych kamienic i zdjęty fragment bruku już nie wrócił na swoje miejsce. Niedawno rozpoczęto rewitalizację uliczki i zabytkowa kostka właśnie jest układana na nowo, dzięki czemu naprawione zostanie to, co zepsuto przed laty. Oprócz odtworzenia oryginalnej nawierzchni w ramach inwestycji przebudowane zostanie podwórze znajdujące się na końcu Zaułka od strony Rynku. Pojawią się tam siedziska, donice z roślinami, oświetlenie i monitoring, a także powstanie altana, w pod którą zostaną schowane pojemniki na śmieci dla mieszkańców tamtejszych budynków.
Projekt zagospodarowania Zaułka został skonsultowany z mieszkańcami okolicznych budynków. Warto podkreślić, że lokatorzy zadeklarowali wyprowadzenie samochodów z podwórza, aby mogło służyć ono do wypoczynku i rekreacji, a nie jako parking.
Odnowa historycznego odcinka ma potrwać do połowy tego miesiąca, po czym wykonawca ma przystąpić do prac związanych z zagospodarowaniem podwórka. Rewitalizacja uliczki ma zakończyć się we wrześniu 2022 roku. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu rewitalizacji ulicy Dworcowej oraz okolic Rynku. Miasto pozyskało na ten cel 15,3 mln zł z Unii Europejskiej, natomiast wartość całego przedsięwzięcia wynosi 26 mln zł.