VII Święto Strojów Ludowych Górnego Śląska - VII Świynto Chopskigo Ôblycza Gōrnygo Ślōnska - odbędzie się już w sobotę 16 września w Bytomiu-Miechowicach.
To już siódme spotkanie ludzi w strojach ludowych z obszaru Górnego Śląska. Tym razem organizatorzy zapraszają wszystkich (w strojach i bez) na ŚLŌNSKI PLAC do Pałacu rodu Tiele-Wincklerów w Miechowicach. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, a wśród nich m.in.
- zwiedzanie domu Matki Ewy,
- występ Małego Śląska,
- prelekcja o strojach rozbarskich,
- warsztat z wiązania purpurek,
- heklowanie,
- sztrykowanie,
- szycie taszy ze banerów,
- kulanie gumiklyjzów na czas,
- bonkawa,
- kołocz,
- sznity ze tustym.
Każdy uczestnik w stroju otrzyma certyfikat uczestnictwa oraz weźmie udział w losowaniu nagród.
Instytut Korfantego będzie również obecny w tym przedsięwzięciu poprzez organizację warsztatu krawieckiego „Były SĄSIADKI – teraz będą siatki!”. Podczas warsztatu przekształcimy roll-upy i banery w kolorowe i oryginalne eco-torby o niezwykłym dizajnie. To kontynuacja pomysłu zapoczątkowanego podczas finisażu wystawy „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie", który odbył się w sierpniu w Gliwicach.
Święto "chopskiego" stroju jest organizowane od 2016 roku
- Jest to wydarzenie, które w roku 2016 zainicjował mój świętej pamięci brat Wiktor Franki. Wymyślił je po to, aby miłośnicy i użytkownicy naszych pięknych strojów mogli spotkać się, zaprezentować to nasze bogactwo innym mieszkańcom, porównać stroje z różnych części Górnego Śląska i uwiecznić to wszystko na fotografiach - mówi prezes Związku Górnośląskiego, Grzegorz Franki.
Święto Strojów Ludowych rozpocznie się o godzinie 16.00 w Pałacu w Bytomiu-Miechowicach i potrwa trzy godziny. Organizatorzy zapraszają nie tylko osoby ubrane "po chopsku", ale wszystkich, którzy chcą poznać ten fragment śląskiej kultury. Kwadrans przed rozpoczęciem świętowania delegacja Związku Górnośląskiego zapali znicze i złoży kwiaty przed usytuowanym w pobliżu pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej.
W tym roku Święto organizowane jest przez Związek Górnośląski wraz z Pałacem w Miechowicach, Regionalnym Instytutem Kultury im. Wojciecha Korfantego, Zespołem "Mały Śląsk".