Zmiana modelu odwadniania
Bytomski szyb Bolko, w strukturach Spółki Restrukturyzacji Kopalń funkcjonuje od grudnia 2020. W związku z wprowadzoną zmianą modelu odwodnienia, działająca tam przepompownia, przekształcona została w pompownię głębinową. Takie działania oznaczały m.in. likwidację podziemnej infrasturktury, w tym - hali sprężarek, w której przez lata przebywała figurka św. Barbary.
Święta Barbaro, módl się za nami
Patronka, pod ziemią na Bolko (to dawna kopalni rud cynku i ołowiu), przebywała przez lata. Specjalny, kamienny ołtarz, przygotowali pracujący tam górnicy. Oprócz wizerunku świętej, ozdabiają go ilustracje na kształt płaskorzeźby. W bocznych nawach wydrążone są wnęki, w których odwzorowano dawne wyrobiska górnicze. Jest też figura konia ciągnącego materiały, wozy urobkowe czy figury pracujących górników. Pod postacią świętej, znajduje się metalowa tabliczka z napisem Święta Barbaro, módl się za nami.
Nowa lokalizacja
Teraz, górnicza patronka, wyjechała na powierzchnię. Cały obiekt kultu, został przetransportowany do nowej lokalizacji. I tak, św. Barbara ozdabia budynek dyrekcji Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi. To oddział SRK odpowiedzialny za pompowanie wód kopalnianych.

Może Cię zainteresować:
Autorski spektakl baletowy i choreografie młodych tancerzy, czyli Horyzonty w Operze Śląskiej

Może Cię zainteresować:
Za zakupy w jednym z bytomskich sklepów 18-latek zapłacił podrabianym banknotem 500 złotych

Może Cię zainteresować: