Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury jest internetową platformą stworzoną przez fundację Barama Cukermana i stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców Bytom, na której zgromadzono szczegółowe informacje o ponad 100 zabytkowych budynkach. Do jej przygotowania posłużyły zasoby miejskiego archiwum budowlanego, w którym znajduje się historyczna dokumentacja ponad 4 tysięcy budowli na terenie całego miasta począwszy od pierwszej połowy XIX wieku do początków drugiej połowy XX w. Większość z tamtejszych dokumentów jest sporządzona w języku niemieckim i w dodatku zapisana gotykiem, co utrudnia zapoznanie się z ich treścią zwykłym mieszkańcom, natomiast kruchość ponad 100-letnich papierów sprawia, że należy się z nimi obchodzić bardzo delikatnie.
Marek Wojcik i Jacek Maniecki wykonali więc iście benedyktyńską pracę, dokonując opracowania setek spośród teczek zdeponowanych w bytomskim archiwum oraz wykonując pełną digitalizację ok. 40 tysięcy stron, które następnie zostały udostępnione w zasobach Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Z kolei na stronie CBBA można się zapoznać z opracowaniami poszczególnych budynków w języku polskim i niemieckim, z których możemy dowiedzieć się, kim byli ich właściciele, czy prowadzono w nich jakieś sklepy, bądź jakie przebudowy zostały w nich przeprowadzone na przestrzeni lat. Biblioteka zawiera współczesne zdjęcia, przedwojenne fotografie oraz skany oryginalnych planów budowlanych, które nierzadko same w sobie są istnymi dziełami sztuki.
W ramach projektu zgromadzono wiele ciekawych informacji na temat budynków stojących przy bytomskim Rynku, w tym również tych, które dziś już nie istnieją. Twórcy CBBA, będąc również autorami wydanej w 2015 r. książki o ratuszu w Bytomiu, zdecydowali się wykorzystać posiadaną wiedzę dla nagrania kilkunastominutowego filmu poświęconemu historii głównego placu naszego miasta. Materiał został udostępniony zupełnie za darmo na portalu YouTube:
Widzowie dowiedzą się z niego m.in. kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki o bytomskim Rynku, dlaczego jest położony w samym środku miasta i jak zmieniał się przez ostatnie 700 lat.
Powstanie Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Bytom.
Może Cię zainteresować: