Średniowieczne mury Bytomia zostaną wpisane do rejestru zabytków? Wszczęto postępowanie w tej sprawie

Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach wszczął postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych woj. śląskiego fragmentu średniowiecznych murów miejskich starego miasta w Bytomiu. Pochodzą one z XIII wieku i zostały wzniesione przez księcia bytomskiego Kazimierza.

Anna Ostrowska, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, poinformowała o wszczęciu z urzędu postępowania administracyjnego w sprawie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych woj. śląskiego fragmentu średniowiecznych murów miejskich starego miasta w Bytomiu, zlokalizowany na działkach ewidencyjnych nr 24 i 338/23 (działki te znajdują się za kamienicą przy ul. Korfantego 21). Do rejestru mogą zostać wpisane obiekty zabytkowe, które mają wartość historyczną, artystyczną bądź naukową. Takie postępowanie może trwać nawet pół roku.

Dzieje Bytomia sięgają XII wieku i był to wtedy gród należący do Małopolski. Jego nazwa pojawiła się po raz pierwszy w dokumentach z lat 1123 i 1125, zatwierdzających dobra benedyktynów tynieckich. W 1179 roku książę krakowski Kazimierz Sprawiedliwy podarował Bytom księciu Mieszkowi Plątonogiemu, założycielowi dynastii Piastów opolskich. W ten sposób miasto znalazło się w historycznych granicach Górnego Śląska. Z kolei lokacji Bytomia, na prawie niemieckim, dokonał w roku 1254 (trzy lata wcześniej niż miało to miejsce w Krakowie) książę opolski Władysław.

Mury obronne w Bytomiu pochodzą z XIII wieku

Po podziale księstwa opolskiego w roku 1284 powstało księstwo bytomskie. Jego pierwszym władcą został książę Kazimierz, który rok później złożył hołd lenny królowi czeskiemu. Za czasów księcia Kazimierza średniowieczny Bytom przeżywał największy rozkwit polityczny i gospodarczy. To on wybudował zamek przy dzisiejszym placu Grunwaldzkim (który niszczał od czasu podziału księstwa bytomskiego między książąt oleśnickiego i cieszyńskiego w 1369 r.) i otoczył miasto murami obronnymi z basztami. W XVI wieku fortyfikacje zostały wzmocnione wałem ziemnym.

Średniowieczne mury obronne Bytomia rozebrano w pierwszej połowie XIX wieku. Do dziś zachowały się jedynie ich niewielkie fragmenty, m.in. przy dzisiejszej ul. Korfantego. Pamiątką po średniowiecznym grodzie jest także chociażby ulica Wałowa.

Zdjecie lotnicze bytomia 1930

Może Cię zainteresować:

Najstarsze zdjęcia Bytomia z lotu ptaka. Pamiątki po wielu szpiegowskich wyprawach nad nasze miasto

Autor: Tomasz Borówka

02/03/2025

Koronacja karol wielki

Może Cię zainteresować:

Historia Piastów bytomskich. Opowieść o Bytomiu jako stolicy osobnego księstwa

Autor: Wojciech Sontowski

04/02/2025

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon
Reklama