Sport

Polonia Bytom rozpocznie 100-lecie od turnieju halowego


4 stycznia w hali "Na Skarpie" Polonia Bytom rozegra turniej towarzyski. Na razie znamy tylko jednego rywala, ale w imprezie weźmie udział łącznie sześć drużyn.

Reklama

2020 rok będzie wyjątkowy dla wszystkich ludzi związanych z Polonią Bytom. Najbardziej utytułowany bytomski klub piłkarski będzie świętować 100-lecie istnienia, a z tej okazji stowarzyszenie kibiców, a także sam klub szykują szereg atrakcji. Na razie poznaliśmy pierwszą z nich.

4 stycznia w hali "Na Skarpie" przy ulicy Frycza Modrzewskiego 5A odbędzie się halowy turniej towarzyski. W zawodach weźmie udział sześć drużyn. Na razie znamy dwóch uczestników. To oczywiście Polonia, a także Odra Opole, z którą niebiesko-czerwoni fani żyją w zgodzie od wielu lat.

Kolejnych przeciwników będziemy poznawać regularnie co tydzień. Turniej będzie biletowany, ale kibice mogą liczyć na ciepłe posiłki oraz zimne napoje w cenie wejściówek. Ceny są uzależnione od tego, kiedy zakupimy bilet.

- do 6 grudnia bilety kosztują 39 zł
- do 20 grudnia 49 zł
- do 4 stycznia 59 zł

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (7 replies).

micgree Avatar
micgree odpowiedział w temacie: #187835 2019/12/08 12:57
Herb Polonia Bytom 1945
Na powyższym herbie widnieje data 29.05.1945. W tym czasie jeszcze lwowiaków w Bytomiu nie było. Ciekawym wątkiem może być inspiracja śląskich działaczy barwami Pogonii Lwów ale z czasów Plebiscytów gdy Pogoń grała pokazowe mecze w Bytomiu. Historia ciekawie się czasem splata.
Baron Avatar
Baron odpowiedział w temacie: #187725 2019/11/29 07:53
Uu, trudne pytanie. Nie wiem, czy bawiono się wtedy w takie rzeczy, czy był czas i klimat ku temu.
Patrząc na jedną z zachowanych fotografii (na pewno po prawej jest prezes Grabianowski) wydaje się jakby "barwy" były biało - czarne, no ale przecież wtedy dostępność kolorowych tekstyliów i to jeszcze do biegania była o wiele niższa, więc nie skupiałbym się na tym. Ale ewidentnie widać jakieś bardzo ciemne spodenki.

www.poloniabytom.com.pl/photo/Image/historia/1920d.jpg

O dziwo w archiwum Pana Kempnego zachowała się jeszcze fotka młodzieży podpisana "Polonia Bytom 1920", tutaj na białych koszulkach widać ewidentnie jakiś bladszy poziomy pas na piersi. No jeśli to był czerwony to się nie dziwię, że Niemcy chcieli zamknąć Polonię grająca w biało czerwonych strojach.

www.poloniabytom.com.pl/galeria/9165/abcd019_d.jpg

Jest jeszcze fotografia panów słusznej postury, "misków" zapaśników, ewidentnie z tamtych czasów - także wygląda jakby ich kostiumy były w pasy poziome biało - czerwone, ale to stroje takie bardziej cyrkowe, z dawnych czasów więc tutaj pewnie politycznej manifestacji nie było.

Co do Herbu, to ciężko zobaczyć co tam prezes Grabianowski ma wpięte w klapę, ale myślę że skoro Towarzystwo wywodziło się z kręgów Towarzystwa Sportowego Sokół, to mógł to być Sokół :dry:

Sądzę, że więcej mógłby powiedzieć Pan z tego newsa www.bytomski.pl/kultura/24399-niedzwiode...eszcze-w-listopadzie który jako wikipedysta wykonał ogromną pracę w spisaniu historii Polonii, także tej pierwszej. Myślę jednak, że gdyby znał takie szczegóły to już dawno byłoby to opisane na wiki.
Naimad Avatar
Naimad odpowiedział w temacie: #187723 2019/11/28 23:29
A czy ktoś może pomóc z pytaniem jak wyglądał herb i jakie były barwy Polonii z 1920 ?
Baron Avatar
Baron odpowiedział w temacie: #187722 2019/11/28 22:34
Nam się spłaszcza perspektywa, bo to było dawno temu i czasy były bardzo dynamiczne, ciężkie i zagmatwane. Ale można to mniej więcej odtworzyć...

Wyparcie Wehrmachtu z Bytomia to połowa stycznia 1945 roku, zabezpieczenie okolic trwało pewnie do końca stycznia - była jeszcze jakaś kontra niemiecka spod Gliwic w międzyczasie.
Połowa lutego 1945 to koniec konferencji jałtańskiej i przyklepanie granicy Polska - ZSRR, wiadomo że Lwów nie pozostanie w Polsce. Od tego czasu rośnie pomału liczba transportów Polaków ze wschodu, tyle że jechali wiele tygodni i w ciężkich warunkach. W tym momencie jeszcze większość lwowskich Polaków jest na Ukrainie i pozostanie tam jesczcze przez długie tygodnie.
Pierwsze rozmowy o reaktywacji Polonii to marzec 1945 roku, wtedy jeszcze przecież zdecydowana większość Lwowiaków była na wschodzie albo tułała się w bydlęcych wagonach niewiadomo gdzie. Trwa przecież jeszcze ofensywa na Berlin - transpoty wojskowe mają priorytet. Już to widzę jak komukolwiek po takiej drodze chciało się bawić w piłkę. To musieli ogarnąć ludzie miejscowi, względnie działacze z pobliskiego Zagłębia. Tym bardziej że pierwsze rozmowy były prowadzone z wojskowym komisarzem Bytomia - (pod)pułkownikiem Rachno, jeśli dobrze pamiętam, który załatwił jakiś podstawowy sprzęt, buty chociażby - i przede wszystkim, ponownie zastrzegam się że mogę się mylić, Polonia grała chyba w miejscu późniejszego boiska Czarnych, no bo przecież nie ma stadionie Adolfa Hitlera przy dzisiejszej olimpijskiej... Jak pamiętam z jakichś strzepków wspomnień to Olimpijska była zalana bo tam zawsze była niecka, a pompy kopalniane też musiały mieć rozruch po ucieczce Niemców, a na stadionie Czarnych to chyba stał sprzęt wojskowy typu armaty przeciwlotnicze kal. 88 (chyba były też na koronie przy olimpijskiej). Tak czy owak, trzeba było temat podjęcia normalnej pracy sportowej załatwić z komendantem Rachno. Już widzę jak dumni Lwowiacy idą do Armii Czerwonej, która dopiero co ich wyrzuciła z domu i skazała na poniewierkę. Nie, to musieli być miejscowi.
Ostatecznie reaktywacja Polonii to maj 1945 - nadal jeszcze wielu późniejszych "wschodnich" działaczy i piłkarzy Polonii nie ma w mieście.
Zmasowane transporty wzmagają się od połowy 1945, od zakończenia działań wojennych i trwają po końca 1946, a jeszcze cała masa ludzi dotarła tutaj później.

Także nadal uważam, że reaktywacja Polonii była przeprowadzona przede wszystkim siłami miejscowymi. Dlaczego przyjęto herb i barwy? Pamiętajmy że pierwsza Polonia (czy polski sportowy Bytom okolic roku 1920) miała kontakty ze Lwowem już właśnie około 1920. Były mecze pokazowe, propagandowe na Górnym Śląsku "lwowskiej drużyny olimpijskiej", nawet film o tym nakręcono i puszczany był na prezentacji Polonii ileś tam lat temu. Ponadto pewnie duży patriotyzm jednych i drugich, obcowanie w środowisku różnorodnym narodowościowo - więc podobne problemy Bytomia i Lwowa. A pewnie też zwykły przypadek że akurat np. Matyas dotarł do Bytomia - rodzina Trampisza gdy się o tym dowiedziała, jechała tutaj spod Bydgoszczy.
fcknzs Avatar
fcknzs odpowiedział w temacie: #187715 2019/11/28 16:02
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź, o to chodziło.
A jak duży był impuls napływu Lwowiaków w odrodzeniu Polonii? Już same barwy zapożyczone od Pogoni Lwów sugerują, że duży :) Współudział w zakładaniu Polonii w 1945 roku ludzi z nią związanych przed wojną ma niepodważalną wartość, ale mimo wszystko świętowanie "stulecia istnienia" pozostaje dla mnie mocno umowne.

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.