Sport

Budżet Obywatelski uratuje stadion na Rozbarku?


Jest 2004 rok, nadchodzi kolejna nieudana reforma górnictwa, która dotknęła m.in. Zakład Górniczy Bytom II, przy którym funkcjonuje wielosekcyjny klub sportowy GKS Rozbark Bytom, w tym drużyna piłkarska występująca na IV poziomie rozgrywkowym w Polsce.

Reklama

Jak łatwo się domyślić, zamknięcie kopalni, to dla klubu oraz całej dzielnicy bardzo trudny okres. Niedługo później, bo w sezonie 2005/2006 pomimo sportowego utrzymania drużyny klub z hukiem spada do B-klasy i jest nad przepaścią.

Od tego czasu obiekt przy ulicy Chorzowskiej 12 zostaje konsekwentnie rozkradany. Znikają ogrodzenia czy piłkochwyty. Mają miejsce akty wandalizmu oraz kradzieże. Razem z kryzysem gospodarczym, dochodzi do kryzysu społecznego.

W 2016 roku, wydaje się że walka została przegrana, w klubie jest likwidator, a stowarzyszenie w likwidacji. Rozmowy z Kompanią Węglową o przejęcie obiektu przez miasto stoją w martwym punkcie.

Dochodzi do zwrotnego momentu. Podczas walnego zgromadzenia, powołany zostaje nowy zarząd, który planuje wyciągnąć klub na prostą. To się udaje i w 2019 roku klub posiada drużynę seniorów w A-klasie oraz ponad 200 dzieci w Akademii Piłkarskiej.

Niestety, stan klubowej infrastruktury rozkradanej i niszczejącej przez lata niepowodzeń jest na tyle poważny, że Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego zamyka słynną trybunę z szyldem GKS. Zagrożenie jest realne – trybuna w każdej chwili może runąć.

Boisko treningowe znajdujące się za trybuną, ze względu na brak ogrodzenia jest konsekwentnie odwiedzane przez Dziki w poszukiwaniu jedzenia rozkopują całe boisko, które dziś jest w fatalnym stanie. Dzięki reakcji zarządu i sympatyków klubu, udaje się własnymi siłami ogrodzić drugie boisko treningowe, dzięki czemu akademia ma skrawek trawy do trenowania ale to nie wystarcza.

Wychodząc naprzeciw potrzebom klubu, zarząd postanawia wystartować w Budżecie Obywatelskim z projektem numer 51, #BO_Rozbark nowoczesne, bezpieczne, pełnowymiarowe, oświetlone boisko ze sztuczną nawierzchnią na stadionie GKS Rozbark przy ul. Chorzowskiej, który obejmuje:

  • Wykonanie pełnowymiarowego boiska,
  • instalacja energooszczędnego oświetlenia pola gry,
  • budowa ogrodzenia dookoła boiska wraz z wykonaniem piłkochwytów,
  • wyznaczenie liniami boiska oraz dwóch boisk dla kategorii rozrywkowej Orlik,
  • montaż dwóch bramek pełnowymiarowych oraz dostarczenie czterech bramek mobilnych dla kategorii Orlik,
  • naprawa muru oporowego trybuny głównej.

Zachęcamy wszystkich tych, którym przyszłość bytomskiej młodzieży oraz klubu z tradycjami jakim jest GKS Rozbark Bytom nie jest obojętna. Dzieci z dzielnicy Rozbark, Łagiewniki, Szombierki, Karb jak i całego Bytomia zasługują na wyrównanie szans z rówieśnikami innych klubów w okolicy, zróbmy to dla nich, razem #Bo_Rozbark, #Bo_Bytom!

Głosuj na stronie bo.bytom.pl projekt numer 51.

Artykuł sponsorowany

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.

Media społecznościowe

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone