Sport

Ministerstwo przyznało 15 mln złotych na lodowisko


To już pewne. Miasto otrzymało dotację w wysokości 15 mln złotych na budowę nowego lodowiska, które powstanie w miejscu wysłużonej "Stodoły".

Reklama

Tegoroczne lato jest bardzo korzystne dla bytomskiego hokeja na lodzie. W czerwcu rozstrzygnięto przetarg na budowę nowego lodowiska, które powstanie w miejscu dotychczasowego obiektu przy ulicy Pułaskiego. Miasto jednak cały czas czekało na decyzję Ministerstwa Sportu i Turystyki w sprawie dotacji na tę inwestycję. Była bardzo duża szansa, że znaczną część kosztów pokryje państwo.

W poniedziałek na oficjalnej konferencji prasowej pojawili się podsekretarz stanu Jan Widera, poseł Wojciech Szarama, prezes PZHL Mirosław Minkina oraz przedstawiciele miasta - prezydent Mariusz Wołosz i jego zastępca Adam Fras. Oficjalnie potwierdzono, że Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało dotację w wysokości 15 mln złotych na budowę lodowiska. Środki pochodzą z "Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu".

- Cieszę się, że po raz kolejny ministerstwo może przekazać pieniądze na sportową inwestycję w Bytomiu. Doceniamy wkład tego miasta w rozwój sportu i chcemy, aby rozwijał swoją bazę sportową, dlatego też pozytywnie rozpatrzyliśmy wniosek o dofinansowanie budowy hali lodowiska. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę zostanie podpisana obustronna umowa dotycząca dofinansowania budowy hali lodowiska - mówił Jan Widera.

Początkowo mówiło się, że jest szansa nawet na pozyskanie połowy potrzebnych środków na inwestycję, ale ostatecznie jest to nieznacznie mniejsza kwota. Przetarg zakłada, że budowa nowego lodowiska pochłonie 39 946 710 zł. Prawie 25 mln zł pójdzie na to z budżetu miasta.

Lodowisko będzie budować konsorcjum firm Meritum Grupa Budowlana z Krakowa i Przedsiębiorstwo Produkcyjno i Usługowe Concret z Tychów. Niebawem powinny ruszyć prace, bo pierwszy etap zakłada rozebranie istniejącego zadaszenia do 15 października tego roku.

Z wysłużonej "Stodoły" pozostanie tafla lodowiska oraz budynek administracyjny, który zostanie przebudowany tak, by mieścił szatnie i wszelkie niezbędne pomieszczenia. Obiekt zostanie wykonany w technologii żelbetowej monolitycznej, a zadaszenie będzie wsparte na drewnianych dźwigarach. Pojemność ma wynosić 1500 miejsc. Powstaną także nowe miejsca parkingowe, a całe lodowisko ma zostać dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Prace mają zakończyć się we wrześniu 2021 roku.

To bardzo dobre wieści dla fanów hokeja, którzy ostatnio mieli mnóstwo zmartwień. Obecny obiekt od dawna straszył, a w minionym sezonie Państwowy Inspektorat Budowlany tylko warunkowo dopuścił go do użytku. Każde opady śniegu nakazywały zamknięcie obiektu. W dodatku w ostatniej fazie sezonu drużyna została wycofana z ligi.

Niedawno powołano do życia nowe stowarzyszenie, które będzie kontynuować tradycje hokejowe. Klub Hokejowy Polonia Bytom będzie mieć pod sobą drużyny młodzieżowe, zespół kobiet, a także seniorów. Ta ostatnia drużyna będzie oparta na wychowankach, którzy na razie będą rywalizować w I lidze. Prezesem klubu jest Sławomir Budziński, a jego zastępcą Dariusz Jędrzejczyk, który będzie odpowiadać za sprawy sportowe i szkoleniowe.

Jest plan, by drużyny Polonii w miarę możliwości grały i trenowały w Bytomiu. Dlatego najpierw zostanie rozebrany dach w taki sposób, by lodowisko nadal było do użytku. Wszystkie wydarzenia będą jednak odbywać się pod gołym niebem i bez udziału publiczności. Klub będzie także posiłkować się obiektami w okolicy.

Fot. Urząd Miasta Bytom

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (8 replies).

MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #185193 2019/07/10 11:10
Passphrase, fajnie, że mamy wielokrotne mistrzynie, ale ile ludzi chodzi na ich mecze? Skończmy wreszcie z tą megalomanią, bo Bytomia na nią nie stać. Albo będziemy mieć średniej wielkości obiekty sportowe, albo nie będziemy mieć ich w ogóle. Myślę, że dla drużyn hokejowych ważniejsze od wielkości trybun jest to, żeby było gdzie grać i trenować oraz by nikomu nie spadł dach na głowę.
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #185180 2019/07/09 21:01
Dlaczego nie mam nic do powiedzenia?
Mieszkam w tym mieście i płacę tu podatki .
I koło gwizdka mi lata zawodowy sport i banda darmozjadów na garnuszku bidnego jak mysz kościelna miasta.
I przestań pitolić że kluby sportowe nie miały kasy z przemysłu w danym mieście bo chyba nie masz pojęcia jak kiedyś to funkcjonowało, sam oddałem na polonię listy płac ś.p Stepka w postaci ksiąg.
Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #185178 2019/07/09 20:36
Dyletancie bity jak nie masz nic do powiedzenia to zamilcz. Kiedy jakakolwiek kopalnia sponsorowała Polonie ? Hokejową i piłkarską ? Węglokoks rok temu to nie był żaden poważny sponsor skoro klub organizował zrzutkę wsród kibiców żeby jechać na mecz czy kupić kije.

Jest oczywiste iż hala na 1500 osób jest o conajmniej 500 za mała, tym bardziej w kształcie który znamy z wizualizacji (2 osobne trybuny). Prosze pamiętać iż mamy drużyne Mistrzyń Polski w hokeju na lodzie, które stanowią jednocześnie trzon reprezentacji Polski. Hokej to drogi sport z jednej strony i o sponsorów trudno, ale jednocześnie droga jaką musi pokonać klub aby zdobyć medal MP jest nieporównywalnie krótsza niż w piłce nożnej. Przykładem niedawny związek z Tempishem któremu zależało na zaistnieniu na rynku sprzętu sportowego i dzięki hokejowi właśnie i Polonii udało mu się to znakomicie. Już wystarczy że mamy basen na którym grać mecze piłki wodnej mogą tylko drużyny u13 (taka jest jedna, pozostali grają w Gliwicach), mamy Skarpe z trybuną na 800 miejsc. Takie obiekty dziś buduje sie na wsiach.
2000-2500 miejsc to optymalne rozwiązanie otwierające również drzwi do wykorzystania hali nie tylko na potrzeby hokeistów.
myszaty Avatar
myszaty odpowiedział w temacie: #185173 2019/07/09 17:35
lata 80/90 przemineły i nie ma się co już łudzić że ,,stare" wróci - zawodowy sport wymaga kasy a tej w bytomiu nie ma, miasto leży i kwiczy a wam się marzą stare czasy jak kopalnie srały kasą na sport.
Ale niech budują...
marcinen Avatar
marcinen odpowiedział w temacie: #185166 2019/07/09 15:05
Pamiętam mecze zwłaszcza w latach 80 i 90 jak ta hala była zapełniana, ciężko wręcz było znaleźć miejsce. Na mecze z Zagłębiem, Tychami, Unią czy Katowicami chodziła masa ludzi.
Frekwencja w sezonie zasadniczym to jedno ale jak jest Play off to on się rządzi własnymi prawami. Ostatnie mecze Play off pokazały, że i bytomska hala potrafi się jeszcze zapełnić.
Co do frekwencji w Bytomiu to tego nawet nie można brać pod uwagę w przypadku ograniczenia do 299 widzów.

Moim zdaniem nie ma też różnicy w kosztach utrzymania hali przy trybunach do 2000 widzów albo są one minimalne. Te 500 miejsc nie generuje zużycia wody czy prądu (oświetlenie jest wyłącznie nad płytą lodowiska). Być może koszty ogrzewania by się zwiększyły ale nawet to nie jest pewne bo obiekcie w którym zasadniczo nie można rozpuścić tafli lodowej.
Powiększenie trybuny miało by z pewnością wpływ na jednorazowy koszt budowy obiektu.

Mówienie, że wiąże się z tym wzrost kosztów samego utrzymania jest mocno na wyrost.

Wysłane z mojego Redmi Note 5A Prime przy użyciu Tapatalka

Reklama: