Sport

Ministerstwo przyznało 15 mln złotych na lodowisko


To już pewne. Miasto otrzymało dotację w wysokości 15 mln złotych na budowę nowego lodowiska, które powstanie w miejscu wysłużonej "Stodoły".

Reklama

Tegoroczne lato jest bardzo korzystne dla bytomskiego hokeja na lodzie. W czerwcu rozstrzygnięto przetarg na budowę nowego lodowiska, które powstanie w miejscu dotychczasowego obiektu przy ulicy Pułaskiego. Miasto jednak cały czas czekało na decyzję Ministerstwa Sportu i Turystyki w sprawie dotacji na tę inwestycję. Była bardzo duża szansa, że znaczną część kosztów pokryje państwo.

W poniedziałek na oficjalnej konferencji prasowej pojawili się podsekretarz stanu Jan Widera, poseł Wojciech Szarama, prezes PZHL Mirosław Minkina oraz przedstawiciele miasta - prezydent Mariusz Wołosz i jego zastępca Adam Fras. Oficjalnie potwierdzono, że Ministerstwo Sportu i Turystyki przyznało dotację w wysokości 15 mln złotych na budowę lodowiska. Środki pochodzą z "Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu".

- Cieszę się, że po raz kolejny ministerstwo może przekazać pieniądze na sportową inwestycję w Bytomiu. Doceniamy wkład tego miasta w rozwój sportu i chcemy, aby rozwijał swoją bazę sportową, dlatego też pozytywnie rozpatrzyliśmy wniosek o dofinansowanie budowy hali lodowiska. Po otrzymaniu pozwolenia na budowę zostanie podpisana obustronna umowa dotycząca dofinansowania budowy hali lodowiska - mówił Jan Widera.

Początkowo mówiło się, że jest szansa nawet na pozyskanie połowy potrzebnych środków na inwestycję, ale ostatecznie jest to nieznacznie mniejsza kwota. Przetarg zakłada, że budowa nowego lodowiska pochłonie 39 946 710 zł. Prawie 25 mln zł pójdzie na to z budżetu miasta.

Lodowisko będzie budować konsorcjum firm Meritum Grupa Budowlana z Krakowa i Przedsiębiorstwo Produkcyjno i Usługowe Concret z Tychów. Niebawem powinny ruszyć prace, bo pierwszy etap zakłada rozebranie istniejącego zadaszenia do 15 października tego roku.

Z wysłużonej "Stodoły" pozostanie tafla lodowiska oraz budynek administracyjny, który zostanie przebudowany tak, by mieścił szatnie i wszelkie niezbędne pomieszczenia. Obiekt zostanie wykonany w technologii żelbetowej monolitycznej, a zadaszenie będzie wsparte na drewnianych dźwigarach. Pojemność ma wynosić 1500 miejsc. Powstaną także nowe miejsca parkingowe, a całe lodowisko ma zostać dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Prace mają zakończyć się we wrześniu 2021 roku.

To bardzo dobre wieści dla fanów hokeja, którzy ostatnio mieli mnóstwo zmartwień. Obecny obiekt od dawna straszył, a w minionym sezonie Państwowy Inspektorat Budowlany tylko warunkowo dopuścił go do użytku. Każde opady śniegu nakazywały zamknięcie obiektu. W dodatku w ostatniej fazie sezonu drużyna została wycofana z ligi.

Niedawno powołano do życia nowe stowarzyszenie, które będzie kontynuować tradycje hokejowe. Klub Hokejowy Polonia Bytom będzie mieć pod sobą drużyny młodzieżowe, zespół kobiet, a także seniorów. Ta ostatnia drużyna będzie oparta na wychowankach, którzy na razie będą rywalizować w I lidze. Prezesem klubu jest Sławomir Budziński, a jego zastępcą Dariusz Jędrzejczyk, który będzie odpowiadać za sprawy sportowe i szkoleniowe.

Jest plan, by drużyny Polonii w miarę możliwości grały i trenowały w Bytomiu. Dlatego najpierw zostanie rozebrany dach w taki sposób, by lodowisko nadal było do użytku. Wszystkie wydarzenia będą jednak odbywać się pod gołym niebem i bez udziału publiczności. Klub będzie także posiłkować się obiektami w okolicy.

Fot. Urząd Miasta Bytom

Zobacz też:
Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.