Sport

To koniec profesjonalnego hokeja w Bytomiu


Polonia Bytom wycofała się z rozgrywek PHL. Hokeistów nie zobaczymy w akcji przez dłuższy czas. Wrócą dopiero po wybudowaniu nowego lodowiska.

Reklama

Stało się to, co musiało się stać. Hokeiści Polonii Bytom nie przystąpią do play-out, czyli walki o utrzymanie w PHL. Decyzja już zapadła i nic jej nie zmieni. To oznacza, że niebiesko-czerwoni automatycznie zostaną zdegradowani do I ligi. W niej jednak nie zagrają i to prawdopodobnie przez dwa lata.

Klub wpadł w długi, a wszelkie zobowiązania wynoszą ponad dwa miliony złotych. Zawodnicy w tym sezonie nie otrzymywali wypłat. Z czasem wielu z nich zaczęło szukać szczęścia w innych klubach. Zostali nieliczni i to w większości wychowankowie w wieku juniora.

Decyzja o wycofaniu się z rozgrywek była podyktowana wieloma czynnikami. Główny to brak pieniędzy i zawodników. Długo trwały rozmowy z nowymi władzami miasta na temat wsparcia finansowego, które pozwoli przetrwać do końca sezonu. Prezydent Mariusz Wołosz najpierw zażądał odejścia dotychczasowych władz. Tak się stało, ale nie znalazł się chętny, który przejąłby ster w niebiesko-czerwonym okręcie.

Ostatecznie stanęło na tym, że miasto przekaże 40 tys. zł, ale i tutaj jest haczyk. Klub musiałby przystąpić do konkursu, co z góry było skazane na niepowodzenie. Zadłużenie oraz brak władz nie dawał żadnych szans na pozyskanie środków. W dodatku rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na... 28 lutego, czyli już po sezonie. Pieniądze i tak nie trafiłyby do zawodników, bo wystarczyłoby jedynie na organizację meczów.

Co dalej z hokejem w Bytomiu? Priorytetem jest wybudowanie nowego lodowiska, nad czym pracują władze miasta. Odpadła już opcja z budową hali w Szombierkach. Rozważane są dwie koncepcje. Pozostanie przy ulicy Pułaskiego lub postawienie obiektu przy stadionie piłkarskim Polonii. Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Dopiero po oddaniu lodowiska do użytku zostanie reaktywowana seniorska drużyna, czyli prawdopodobnie za dwa lata.

Nadal jednak będą grać drużyny młodzieżowe oraz sekcja kobieca. Jest plan, by zdemontować obecne zadaszenie "Stodoły", które grozi zawaleniem. Następnie tafla zostałaby tymczasowo pokryta balonem. Takie rozwiązanie cały czas jest analizowane.

Niestety, nie wyciągnięto wniosków z przeszłości. W 2001 roku bytomscy hokeiści zdobyli brązowe medale mistrzostw Polski, a kilka miesięcy później klub został rozwiązany z powodu problemów finansowych. Polonia wróciła dwa lata później i dopiero w 2007 roku zdołała awansować do PHL. Tym razem scenariusz nieznacznie się różni. Dwa lata temu kibice także świętowali trzecie miejsce, a teraz muszą przygotować się na dłuższy rozbrat z hokejem.

fot. Facebook/TMH Polonia Bytom

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (28 replies).

majeranek Avatar
majeranek odpowiedział w temacie: #183586 2019/02/22 07:20
Temat co prawda hokejowy, ale pisząc o sukcesach sprzed półwiecza miałem na myśli wyłącznie piłkarzy. Sukcesy hokeistów i hokeistek były dla mnie zawsze powodem do dumy jako dla bytomianina (bo je pamiętam).
Baron Avatar
Baron odpowiedział w temacie: #183585 2019/02/21 23:12
Nic osobistego Majeranku. Pomimo tego że gdzieś tam pracując na rzecz Polonii przez ostatnie kilka lat, w obliczu rosnących / wychodzących na jaw nowych długów stwierdziłem tutaj na forum, że MOŻE, MOŻE to i lepiej jakby zawiesić piłkarską Polonię i zacząć wszystko od zera, wszak KS i tak już nie funkcjonuje...

...to jednak na stwierdzenia o ostatnich sukcesach Polonii "sprzed 50 lat" czy to piłkarskiej, czy to hokejowej, pozwolić nie mogę - czy to na zapomnienie / deprecjonowanie sukcesów piłkarzy w Ekstraklasie czy awansu hokeistów albo trofeów zawodniczek TMH, które to jednak miały miejsce w ostatnich latach, a nie 5 dekad temu. Szczególnie że, lekko licząc, dla kilkuset profesjonalnych klubów w Polsce i kilku tysięcy profesjonalnych zawodników, czy to piłkarzy czy też hokeistów, takie ostatnie sukcesy Polonii, sekcji jednej czy drugiej były i będą nieosiągalne w przeszłości, jak też i w przyszłości.

Polonia jest tam gdzie jest, była zarządzana jak była - ale to nie powód jeszcze żeby ją deprecjonować i mieszać z błotem.
Wierzę że uda się tę markę reaktywować, bez buty, pychy i przekrętów, na polskich arenach sportowych o wyższym poziomie niż obecnie.
majeranek Avatar
majeranek odpowiedział w temacie: #183584 2019/02/21 23:04
Sprawdziłem - masz rację, to chyba ja pierwszy w tym temacie "skręciłem" w stronę piłki nożnej. Przyznaję się do błędu i dodatkowo mówię: w sprawie tego klubu powiedziałem już wszystko, co mi leżało na wątrobie.
Współczuję oszukanym i okradzionym kibicom i działaczom, jednak przypominam - spiritus movens tych wszystkich działań był wasz prezes i patron DB.
georg11 Avatar
georg11 odpowiedział w temacie: #183583 2019/02/21 22:34
Majeranek,przestań sie nakręcać.Sam rozwalasz temat a potem szukasz winnych.
majeranek Avatar
majeranek odpowiedział w temacie: #183582 2019/02/21 22:31
Rozpędzam się z replikami? A może po prostu dyskutuję, co potrafisz też czynić ty, nie używając argumentów "ad personam"? Umiałeś mi odpowiedzieć, nie pisząc o nikim "lebioda", "pospolity chwast" czy "[usunięte przez moderatora]". Czy więc ja naprawdę przesadzam z argumentami?

Natomiast - ten temat dawno przestał traktować o hokejowej Polonii. Weszli tutaj "prawdziwi poloniści", którzy wszystko sprowadzili do dyskusji o piłce nożnej.

Dziękuję za rzeczowe odpowiedzi. Może istotnie - minęły czasy, kiedy piłkarze Polonii byli gwiazdami i powinno nam już wystarczyć rozpoznawanie na dzielnicy.

Reklama: