Sport

Boisko ukończone. Piłkarze już grają i trenują [ZDJĘCIA]


Przebudowa boiska treningowego przy ulicy Piłkarskiej zaliczyła poślizg. Obiekt miał być gotowy na wiosnę, lecz piłkarze i wychowankowie Polonii Bytom mogą już wreszcie korzystać z odnowionego boiska.

Reklama

Umowę na modernizację boiska podpisano na początku października ubiegłego roku. Deklarowano wówczas, że prace potrwają kilkanaście tygodni i na wiosnę obiekt zostanie oddany do użytku. Roboty ruszyły jednak z dużym poślizgiem i niestety pogoda pokrzyżowała plany wykonawcy. Z powodu opóźnień spółka Bytomski Sport naliczyła 232 tys. zł kar umownych, o które zostało pomniejszenie wynagrodzenie firmy S-Sport.

Ze względu na planowaną budowę Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe nowe boisko zostało nieco przesunięte na północ względem starego. W tym celu konieczne było wydłużenie nasypu od strony dawnej hałdy i wykonanie ściany oporowej dla jego wzmocnienia. Przy boisku wykonano nową drogę wewnętrzną oraz ustawiono kontenery magazynowe, w których przechowywany jest sprzęt sportowy, a także zamontowano ławki dla zawodników i trybuny dla widzów. Boisko obecnie jest znacznie lepiej oświetlone. Stare latarnie o mocy 100 lux zastąpiły nowe z LED-owymi oprawami o mocy 400 lux. Zmieniło się również ogrodzenie. Brzydki betonowy płot zniknął, a w jego miejscu pojawiło się metalowe ogrodzenie.

Samo boisko zyskało nową nawierzchnię ze sztucznej trawy. Pod płytą wykonano drenaż, dzięki któremu płyta jest odwadniana i nie tworzą się na niej kałuże. Póki co nie działają jeszcze zraszacze, ponieważ wodociąg w tym rejonie będzie przebudowywany dopiero przy budowie nowej siedziby dla Państwowej Straży Pożarnej. Inwestycja po drugiej stronie ulicy Piłkarskiej już ruszyła, więc i zraszacze powinny w końcu zostać użyte.

Nawierzchnia obiektu otrzymała certyfikat FIFA, natomiast boisko zostało dopuszczone przez Śląski Związek Piłki Nożnej do rozgrywek grup młodzieżowych oraz seniorów na poziomie B-klasy. W ostatni weekend po raz pierwszy po przebudowie odbył się na nim mecz drugiej drużyny Polonii Bytom z Orłem Bobrowniki. Bytomianie w tym spotkaniu aż 7 razy wprowadzili piłkę do bramki rywali, więc odnowiony obiekt można uznać za szczęśliwy.

Modernizacja boiska przy ul. Piłkarskiej została dofinansowana kwotą 1,5 mln zł ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wartość umowy z wykonawcą wynosi 2,7 mln zł.

Zobacz też:
Discuss this article in the forums (3 replies).

Passphrase Avatar
Passphrase odpowiedział w temacie: #180513 2018/08/29 10:35
Ciekawe na jak długo wystarczy zarządcy boiska zapału i energii aby o nie dbać. Poprzednie, tylko i wyłącznie ze względu na niedbalstwo OSiRu już po pół roku od otwarcia nie nadawało się do gry. Fachowce od wszystkiego.
MephiR Avatar
MephiR odpowiedział w temacie: #180502 2018/08/28 20:43
Za TrawaSportowa.pl:

W wielu przypadkach, trenerzy i zawodnicy preferują zraszanie trawy, aby zmniejszyć wskaźnik „temperatura/wilgotność”. Jest to dobra praktyka, ponieważ gdy murawa podczas upałów jest mokra to paruje, co powoduje szybkie obniżenie jej temperatury.
Temperatura mokrej, syntetycznej nawierzchni powinna przystawać do naturalnej trawiastej na tym samym terenie. Należy pamiętać, że parowanie może być bardzo szybkie (np. nawet do 8000 litrów wody na godzinę na przeciętnych rozmiarów boisku piłkarskim), zatem podczas długiego użytkowania murawy, może okazać się konieczne dodatkowe zraszanie.
Jeśli moczysz murawę, rozprowadzaj wodę równomiernie. Staraj się po prostu zwilżyć murawę a nie nasączyć ją wodą. Nigdy nie używaj zabrudzonej wody.

ruda Avatar
ruda odpowiedział w temacie: #180501 2018/08/28 16:00
Jeżeli chodzi o piłkę nożną to jestem zupełnym laikiem.Więc proszę niech ktoś mnie oświęci, po co zraszacze na sztucznej trawie?

Reklama:


bytomski logo pelen kolor betanajpopularniejszy serwis internetowy w mieście, posiadający największe forum dyskusyjne, a także kalendarium imprez, ogłoszenia drobne i wiele innych.