Sport

Założyciel TS Poniatowski patronem ulicy w Szombierkach


Twoja reklama w gazecie Bytomski.pl

W związku z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej trzy bytomskie ulice muszą zmienić nazwy. Wyjaśniło się, jakiego patrona będzie miała ulica Dywizji Kościuszkowskiej.

Ulica Dywizji Kościuszkowskiej znajduje się w Szombierkach. Klub radnych PiS zaproponował, aby nowy patron był blisko związany z tą dzielnicą. Dlatego zapadła decyzja, że powinien nim zostać Wiktor Maks.

Reklama

Prawo i Sprawiedliwość wystosowało wniosek do Wojewody Śląskiego. Radni argumentowali swój pomysł faktem, że Maks to postać zasłużona i jednocześnie zapomniana. Wiemy już, że pomysł zyskał akceptację.

- Wojewoda Śląski przychylił się do prośby radnych PiS i wczoraj podpisał zarządzenie zastępcze zmieniające nazwę ulicy Dywizji Kościuszkowskiej na ulicę Wiktora Maksa - czytamy na stronie bytomskiego PiS-u.

Kim jest Wiktor Maks? Bez niego prawdopodobnie nie byłoby dzisiejszego TS-u Szombierki. To w jego mieszkaniu odbyło się spotkanie założycielskie Towarzystwa Sportowego Poniatowski, które za cel miało skupiać polskojęzyczną młodzież. Po kilku miesiącach, 21 lutego 1920 roku, oficjalnie powstał TS Poniatowski, a Maks został jego pierwszym prezesem. Po II wojnie światowej powstał RKS Kopalnia Szombierki, który nawiązywał do tradycji Poniatowskiego. Dziś klub występuje pod nazwą TS Szombierki.

W Bytomiu coraz częściej doceniani są wybitni sportowcy, którzy przed laty osiągali sukcesy. Swoje ulice mają już Kazimierz Trampisz, Walter Winkler oraz Edward Szymkowiak. Teraz do zasłużonych graczy Polonii Bytom dołączył człowiek związany z Szombierkami.

Zobacz też:
Reklama: