Spółka Restrukturyzacji Kopalń dementuje plotki: Nie zasypujemy Szybu "Ewa" w Bytomiu. Trwa wyzbrajanie szybu i likwidacja wyciągu szybowego

Społecznicy, zaniepokojeni pracami na terenie szybu "Ewa" w Bytomiu po byłej Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki, zaalarmowali w tym tygodniu, że na terenie szybu trwają prace i jest on zasypywany. Spółka Restrukturyzacji Kopalń, właściciel tego miejsca, dementuje te informacje.

Zaniepokojeni pracami na terenie szybu "Ewa" bytomscy społecznicy zaalarmowali, że "Ewa" jest zasypywana na polecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń, właściciela obiektu. Szyb "Ewa", ostatni jaki pozostał po działającej w latach 1870-1996 roku KWK "Szombierki", działa obecnie jako Pompownia Stacjonarna Szombierki w strukturach Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi.

Co się dzieje na terenie Szybu "Ewa" w Bytomiu?

Donoszono, że "w zeszłym tygodniu montowano kołowrót, w dniu dzisiejszym wyciągnięto i cięto na mniejsze elementy linę wyrównawcza. Jutro lub pojutrze liny już nie będą zdobyć wieży".

Więcej: "Nie zasypujcie Szybu Ewa w Bytomiu!" - apelują społecznicy. SRK prowadzi prace. Można podpisać wirtualną petycję

Wysłaliśmy pytania o prace na terenie Szybu "Ewa" do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Zapytaliśmy:

  • Jakie prace są teraz prowadzone na terenie szybu Ewa?
  • Czy te prace mają na celu zasypanie szybu?
  • Jakie części wyposażenia szybu i wieży są demontowane i dlaczego?
  • Czy zdemontowana zostanie lina wyrównawcza?

Na te pytania dostaliśmy od rzecznika Spółki Restrukturyzacji Kopalń Mariusza Tomalika zbiorczą odpowiedź:

"Na terenie Pompowni Stacjonarnej Szombierki w Bytomiu Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. prowadzi planowe prace związane z wyzbrajaniem szybu Ewa i likwidacją górniczego wyciągu szybowego. Prace te nie mają na celu zasypania rury szybowej. Obecnie Szyb Ewa pełni rolę wentylacyjną dla Pompowni Stacjonarnej Centrum w Bytomiu jako szyb wdechowy.

Informujemy, że prace te są zgodne z zatwierdzonymi planami likwidacji PS Szombierki i związane z upraszczaniem systemu odwadniania. Równolegle SRK prowadzi ustalenia z gminą Bytom w sprawie przekazania wieży szybowej Ewa, która nie będzie przez spółkę likwidowana".

"Ewa" - jedyny szyb po Kopalni Węgla Kamiennego "Szombierki"

Kopalnia od 1945 roku nosiła nazwę „Szombierki”, a powstała w 1870 roku z połączenia pól górniczych Hohenzollern, Kleine, Comtesse i Elinor. Należała do Joanny Schaffgotsch, a następnie do Spółki „Gräflich Schaffgotsche Werke”. W latach 1882-1922 wchodziła w skład kopalni „Paulus-Hohenzollern”, a od 1922 roku stanowiła samodzielny zakład. Pod nazwą KWK „Szombierki” kopalnia działała w latach 1945-1993. W latach 1945-1957 należała do Rudzkiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, a od 1 kwietnia 1957 roku weszła w skład Bytomskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. 1 stycznia 1970 roku przyłączono do niej kopalnię „Karol” w Orzegowie. Z dniem 31 stycznia 1993 roku KWK „Szombierki” w Bytomiu przestała funkcjonować jako odrębny zakład i po połączeniu z KWK „Centrum” W Bytomiu utworzyła nową kopalnię KWK „Centrum-Szombierki” w Bytomiu. Działała do 1 marca 1996 roku.

Szyb Ewa został zagłębiony w latach 1869-1873, początkowo posiadał wieżę basztową, której elementy są widoczne do dzisiaj w budynku nadszybia. W latach 30 XX wieku szyb zmodernizowano i wybudowano nową stalową wieżę szybową. Obecna wieża stalowa powstała w 1969 roku. Sercem Ewy jest wciąż działająca i pracująca maszynownia maszyny wyciągowej.

Kopalnia Bobrek

Może Cię zainteresować:

KWK „Bobrek” w Bytomiu do wcześniejszej likwidacji i to już w 2026 roku. Powodem brak możliwości bezpiecznego wydobycia

Autor: Michał Wroński

28/06/2024

Szyb krystyna bytom wizualizacje 01

Może Cię zainteresować:

Bytomska "wieża Eiffla", czyli monumentalny Szyb Krystyna, zostanie uratowany. Za projekt odpowiada Medusa Group

Autor: Katarzyna Pachelska

04/04/2024

Bytom Teren kopalni Centrum

Może Cię zainteresować:

Budowa farm fotowoltaicznych na terenach po KWK „Centrum” i „Miechowice” wstrzymana

Autor: Michał Wroński

19/06/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon