Zaniepokojeni pracami na terenie szybu "Ewa" bytomscy społecznicy zaalarmowali, że "Ewa" jest zasypywana na polecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń, właściciela obiektu. Szyb "Ewa", ostatni jaki pozostał po działającej w latach 1870-1996 roku KWK "Szombierki", działa obecnie jako Pompownia Stacjonarna Szombierki w strukturach Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi.
Co się dzieje na terenie Szybu "Ewa" w Bytomiu?
Donoszono, że "w zeszłym tygodniu montowano kołowrót, w dniu dzisiejszym wyciągnięto i cięto na mniejsze elementy linę wyrównawcza. Jutro lub pojutrze liny już nie będą zdobyć wieży".
Wysłaliśmy pytania o prace na terenie Szybu "Ewa" do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Zapytaliśmy:
- Jakie prace są teraz prowadzone na terenie szybu Ewa?
- Czy te prace mają na celu zasypanie szybu?
- Jakie części wyposażenia szybu i wieży są demontowane i dlaczego?
- Czy zdemontowana zostanie lina wyrównawcza?
Na te pytania dostaliśmy od rzecznika Spółki Restrukturyzacji Kopalń Mariusza Tomalika zbiorczą odpowiedź:
"Na terenie Pompowni Stacjonarnej Szombierki w Bytomiu Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. prowadzi planowe prace związane z wyzbrajaniem szybu Ewa i likwidacją górniczego wyciągu szybowego. Prace te nie mają na celu zasypania rury szybowej. Obecnie Szyb Ewa pełni rolę wentylacyjną dla Pompowni Stacjonarnej Centrum w Bytomiu jako szyb wdechowy.
Informujemy, że prace te są zgodne z zatwierdzonymi planami likwidacji PS Szombierki i związane z upraszczaniem systemu odwadniania. Równolegle SRK prowadzi ustalenia z gminą Bytom w sprawie przekazania wieży szybowej Ewa, która nie będzie przez spółkę likwidowana".
"Ewa" - jedyny szyb po Kopalni Węgla Kamiennego "Szombierki"
Kopalnia od 1945 roku nosiła nazwę „Szombierki”, a powstała w 1870 roku z połączenia pól górniczych Hohenzollern, Kleine, Comtesse i Elinor. Należała do Joanny Schaffgotsch, a następnie do Spółki „Gräflich Schaffgotsche Werke”. W latach 1882-1922 wchodziła w skład kopalni „Paulus-Hohenzollern”, a od 1922 roku stanowiła samodzielny zakład. Pod nazwą KWK „Szombierki” kopalnia działała w latach 1945-1993. W latach 1945-1957 należała do Rudzkiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, a od 1 kwietnia 1957 roku weszła w skład Bytomskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. 1 stycznia 1970 roku przyłączono do niej kopalnię „Karol” w Orzegowie. Z dniem 31 stycznia 1993 roku KWK „Szombierki” w Bytomiu przestała funkcjonować jako odrębny zakład i po połączeniu z KWK „Centrum” W Bytomiu utworzyła nową kopalnię KWK „Centrum-Szombierki” w Bytomiu. Działała do 1 marca 1996 roku.
Szyb Ewa został zagłębiony w latach 1869-1873, początkowo posiadał wieżę basztową, której elementy są widoczne do dzisiaj w budynku nadszybia. W latach 30 XX wieku szyb zmodernizowano i wybudowano nową stalową wieżę szybową. Obecna wieża stalowa powstała w 1969 roku. Sercem Ewy jest wciąż działająca i pracująca maszynownia maszyny wyciągowej.
Może Cię zainteresować: