We wtorek, 22 lutego, około godz. 18.00 dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu odebrał zgłoszenie o zasłabnięciu mężczyzny w łazience mieszkania przy ul. Adolfa Piątka.
- Strażacy przyjechali na miejsce i dokonali pomiarów w łazience, gdzie znajdował się piecyk gazowy do podgrzewania wody. Stwierdzono tam niewielki już poziom tlenku węgla, ponieważ mieszkanie wcześniej zaczęto wietrzyć - mówi mł. asp. Wojciech Krawczyk, rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Bytomiu. - Ze środka ewakuowano lokatora, który nie dawał oznak życia, więc rozpoczęto resuscytację krążeniowo-oddechową - dodaje.
Na miejsce przyjechał także zespół ratownictwa medycznego, który wraz ze strażakami przez godzinę resuscytował mężczyznę w wieku powyżej 80 lat. Niestety jego życia nie udało się uratować. Lekarz stwierdził zgon.
- W pozostałych mieszkaniach nie stwierdzono obecności tlenku węgla - podkreśla rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Bytomiu.
Sześć ofiar tlenku węgla w woj. śląskim
80-letni mężczyzna z Bytomia to szósta ofiara śmiertelna tlenku węgla w województwie śląskim od 1 października 2021 roku, kiedy na dobre rozpoczął się sezon grzewczy.
- Od 1 października 2021 roku do 22 lutego 2022 roku Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach odnotowała 1324 zdarzenia, w tym 770 pożarów w budynkach mieszkalnych, związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń oraz instalacji grzewczych. Poszkodowanych zostało 215 osób, w tym 54 dzieci - podaje mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach.
W 199 przypadkach zadziałały czujniki tlenku węgla.
- Co prawda sezon się kończy, ale dalej będziemy używać pieców oraz podgrzewaczy wody, więc apelujemy, aby nie zakrywać klatek wentylacyjnych, dbać o odpowiedni stan urządzeń i dokonywać przeglądów. Zachęcamy do zakupu czujników tlenków węgla, które w wielu przypadkach ratują ludzkie życie - zaznacza mł. asp. Wojciech Krawczyk.