Słońce pomoże odwadniać kopalnie. KWK Centrum będzie produkować prąd

SRK uzyskała decyzję środowiskową dla budowy farmy fotowoltaicznej na terenie likwidowanej Kopalni Węgla Kamiennego Centrum w Bytomiu. Elektrownia słoneczna ma zasilać pompy służące do odwadniania podziemi.

Daniel Lekszycki
Szyb Budryk KWK Centrum

Choć od oficjalnego zakończenia działalności KWK Centrum minęło już 9 lat, to likwidacja zakładu zakończyła się dopiero pod koniec zeszłego roku. Na pewno każdy bytomianin zauważył, że przez ostatnią dekadę z powierzchni kolejno znikały pokopalniane budynki, natomiast pod ziemią Spółka Restrukturyzacji Kopalń zlikwidowała dziesiątki kilometrów wyrobisk.

Obecnie bytomska kopalnia pełni funkcję Pompowni Stacjonarnej, w skład której weszły dwie pompownie głównego odwadniania na poziomach 250 m i 774 m oraz pompownia pomocnicza w szybie Budryk poniżej poziomu 774 m z systemem pomp zatapialnych. Dla jej funkcjonowania konieczne było pozostawienie pod ziemią ok. 5 km czynnych wyrobisk.

Docelowo do pompowni w KWK Centrum mają być kierowane wody ze wschodniego skrzydła Niecki Bytomskiej, tj. ze zlikwidowanych kopalń Szombierki, Rozbark, Andaluzja, Jowisz, Piekary, Grodziec. Zakład będzie odprowadzać na powierzchnię ok. 20 m3 wody na minutę, czyli tyle, ile zwykle zużywa jedno gospodarstwo domowe, ale przez miesiąc. Woda przez osadnik główny będzie następnie zasilać rzekę Bytomkę w rejonie ulicy Celnej.

Woda z głębin, prąd ze słońca

Aby zasilić urządzenia powstałej pompowni potrzebna jest duża ilość energii elektrycznej. W tym celu SRK planuje budowę farmy fotowoltaicznej na terenie kopalni przy ulicy Łużyckiej. Zabudowa elektrowni słonecznej ma zająć maksymalnie 33 ha i będzie dysponować mocą do 28 MW. Przewiduje się wybudowanie dwóch stacji transformatorowych oraz przynajmniej 108 falowników wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

W ubiegłym roku spółka wystąpiła o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Wniosek został zaopiniowany przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bytomiu oraz Zastępcę Dyrektora Zarządu Zlewni w Gliwicach Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Przed kilkoma dniami Prezydent Miasta Katowice wydał w końcu decyzję środowiskową dla tej inwestycji, co otworzyło drogę do uzyskania kolejnych decyzji administracyjnych. Możliwy termin budowy farmy nie jest jeszcze znany.

Byt kwk centrum 3

Może Cię zainteresować:

KWK Centrum zamieni się w pompownię

Autor: Redakcja Bytomski

26/09/2016

Wysypisko kamienska

Może Cię zainteresować:

Na dawnym wysypisku w Bytomiu ma powstać farma fotowoltaiczna. Na początek 13000 paneli słonecznych

Autor: Patryk Osadnik

16/12/2022

Teren przy m1 bytom

Może Cię zainteresować:

BPK szykuje się do budowy farmy fotowoltaicznej przy M1

Autor: Daniel Lekszycki

04/10/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon