W Bytomiu przetrwały ślady jego średniowiecznych fortyfikacji. Samych wałów i murów obronnych od dawna wprawdzie już nie ma, jednak zachowały się ich zarysy. Obły kształt wałów pierwotnego bytomskiego grodu przetrwał na Wzgórzu Św. Małgorzaty. Mimo też wyburzenia murów miejskich, ślad ich przebiegu łatwo można odczytać z krętego przebiegu części ulic śródmieścia.
Przy rynku w Bytomiu wciąż istnieje wzniesiony jeszcze w średniowieczu kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, który mimo paru przebudów zachował wiele z pierwotnego klimatu. Klimat ten tym bardziej jest wyczuwalny na Wzgórzu Św. Małgorzaty, czyli Małgorzatce, gdzie stała kiedyś najstarsza z bytomskich świątyń.
Pochodzące ze średniowiecza zabytki nieraz odnajdują bytomscy archeologowie. To cenne znaleziska, wiele mówiące nam o kulturze materialnej i duchowej mieszkańców Bytomia sprzed kilkuset lat. Podczas wykopalisk natrafia się też na doczesne szczątki dawnych bytomian. Specjalistyczne badania ich szkieletów często umożliwiają nie tylko ustalenie przyczyn ich śmierci, ale i rozpoznanie chorób, jakie im dolegały za życia.
Może Cię zainteresować: