Mural z okazji 770-lecia Bytomia
- Inspiracją tej pracy jest oczywiście tradycyjny, bardzo charakterystyczny kobiecy strój rozbarski. Przygotowując ten projekt czytałem o historii Bytomia i Rozbarku, który przecież cały czas pielęgnuje pamięć o śląskich tradycjach - mówił Łukasz Chwałek po ogłoszeniu wyników konkursu.
,,Rozbarczanka" powstaje na oczach mieszkańców
Powstający z okazji 770-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi, wielkoformatowy portret kobiety w stroju rozbarskim nabiera już kształtów. Na ścianie kamienicy przy ul. Witczaka 42 pojawiły się rusztowania, a na nich Łukasz Chwałek z Jakubem Bitkiem. Obaj mają na swoim koncie tysiące metrów kwadratowych ozdobionych muralami ścian. Streetartowcy z Zielonej Góry wykorzystują farby elewacyjne silikonowe.
Łukasz Chwałek od 15 lat zajmuje się projektowaniem oraz wykonywaniem murali w przestrzeni miejskiej, ale w swojej działalności nie ogranicza się tylko do malarstwa. Od kilku lat tworzy obrazy unikatową techniką polegającą na malowaniu za pomocą wałka. Taką techniką malowana jest też Rozbarczanka. ,,Jeśli pogoda pozwoli, mural będzie gotowy za tydzień" - mówi Chwałek.
W
trakcie realizacji niektóre detale związane ze strojem i
kolorystyką uległy zmianie, tak aby jak najwierniej odwzorować
bogactwo stroju rozbarskiego, będącego jednym z piękniejszych
strojów ludowych.
- Dziękujemy za współpracę Działowi Etnografii Muzeum Górnośląskiego. Dzięki wielu rozmowom i konsultacjom artystów z pracownikami muzeum, możemy dopracować projekt tak, aby odwzorowywał wiele detali tradycyjnego stroju rozbarskiego - mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji Urzędu Miejskiego w Bytomiu.