Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony. Kosztował ponad 24 miliony złotych

Ponad dwa lata trwał remont zabytkowego budynku przy ul. Piekarskiej 18, gdzie znajduje się Wydział Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. - Budynek stał się nowoczesny, właściwie wszystko zostało wymienione lub odrestaurowane - mówi prof. Sebastian Grosicki. Modernizacja kosztowała ponad 24 miliony złotych.

Remont zabytkowego budynku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Piekarskiej 18 w Bytomiu po ponad dwóch latach został oficjalnie zakończony, a we wtorek, 16 listopada, obiekt w całości udostępniono do celów dydaktycznych.

Z zewnątrz od dawna widać nowe drzwi, okna oraz oczyszczoną elewację. Wiele zmieniło się także wewnątrz.

- Budynek stał się nowoczesny, właściwie wszystko zostało wymienione lub odrestaurowane. Wyremontowano klatki schodowe, korytarze, sale, pracownie, laboratoria… - wymienia prof. Sebastian Grosicki, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu ŚUM, który mieści się w Bytomiu.

- Ostatni duży remont przeprowadzono około czterdziestu lat temu, a praca i nauka w tych warunkach była już uciążliwa. Cieszymy się, że udało się przeprowadzić remont i stworzyć odpowiednie warunki dla pracowników oraz studentów - dodaje.

Cała inwestycja kosztowała około 24 milionów złotych, z czego większość, bo ponad 17 milionów złotych, pokrył ŚUM, a pozostałą sumę dołożył Urząd Marszałkowski w Katowicach.

Wydział ŚUM w Bytomiu przyjmuje trzystu studentów rocznie

Wydział Nauk o Zdrowiu ŚUM każdego roku przyjmuje około trzystu nowych studentów, którzy kształcą się na trzech kierunkach: dietetyka, zdrowie publiczne, zarządzanie ryzykiem zdrowotnym.

Najbardziej popularna wśród studentów jest dietetyka. - Co roku tylko na ten kierunek przyjmujemy prawie dwieście osób. Myślę, że najwięcej w województwie śląskim - ocenia prof. Sebastian Grosicki.

- Niewykluczone, że w przyszłości, może już od nowego roku akademickiego, będziemy modyfikować listę kierunków, aby były one lepiej dostosowane do zmieniającego się rynku pracy - zapowiada.

Gmach ŚUM w Bytomiu ma ponad 125 lat

Gmach, w którym obecnie mieści się Wydział Nauk o Zdrowiu ŚUM, oddano do użytku w 1894 roku. Za jego projekt odpowiada Paul Jackisch, który w Bytomiu zaprojektował także: Kościół Świętej Trójcy, kompleks sądowo-więzienny, budynek Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina czy nieistniejący już ratusz.

W 1909 roku budynek został przedłużony na południe wzdłuż ul. Piekarskiej, a w 1927 roku dobudowano jego północne skrzydło na roku ul. Piłsudskiego i Piekarskiej według projektu Theodora Ehla.

Pierwotnie wewnątrz działała Średnia Katolicka Szkoła Żeńska, prowadzona przez Siostry Szkolne de Notre Dame. Po II wojnie światowej budynek zajmowało m.in. Państwowe Gimnazjum i Liceum Żeńskie, przekształcone później w Liceum Ogólnokształcące im. Lucyny Radziejowskiej, a także Zespół Szkół Medycznych. Od 2002 roku przy ul. Piekarskiej 18 funkcjonuje Wydział Nauk o Zdrowiu ŚUM, który pierwotnie nazywano Wydziałem Zdrowia Publicznego.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon