Razem po rekord Polski. W Bytomiu odbędzie się zlot osób w… strojach śląskich!

To już kolejne wydarzenie związane z trwającymi obchodami 770-lecia Bytomia, nawiązujące do jubileuszowej liczby. Tym razem, nie trzeba będzie biegać ani jeździć na rowerze. Wystarczy przyjść w stroju ludowym. Założenie jest proste. Organizatorzy liczą na 770 osób w tradycyjnych, śląskich strojach. A do pobicia rekordu Polski – wystarczy nieco mniej.

UM w Bytomiu
Mieszkańcy Bytomia (i nie tylko) w strojach rozbarskich

Nowy rekord po ponad 8 latach?

Największe zgromadzenie osób w kolorowych ubraniach charakterystycznych dla obszaru Mazowsza, odnotowano dokładnie 24 lipca 2016, w Kurpiowskiej Krainie w Wykrocie k. Myszyńca. Wszystkie rekordowe wytyczne spełniło wtedy łącznie aż 467 uczestników. To właśnie taka imponująca cyfra została wtedy przypisana do oficjalnego Rekordu Polski na największe zgromadzenie osób w strojach ludowych. Już we wrześniu, ten wynik spróbują pobić wszyscy chętni, którzy pojawią się w Bytomiu...

Wydarzenie dla każdego

No, może prawie każdego. Głównym wymogiem jest oczywiście posiadanie pełnego stroju ludowego. Oczywiście, takie wyjątkowe ubrania minionych lat - można przecież wypożyczyć. Taką możliwość daje m.in. bytomska Fundacja Rozbark. Dalej, by ustanowić rekord, wystarczy w stroju śląskim po prostu przyjść we wskazane miejsce. Nie trzeba będzie tańczyć, śpiewać, nic z tych rzeczy. Kluczowa jest obecność.

770 osób w strojach śląskich na 770 lat Bytomia

Próba pobicia rekordu Polski odbędzie się 7 września 2024 o godz. 12:30. Chętni spotkają się przy Teatrze Rozbark i Skarpie Bytom - na terenach dawnej KWK Rozbark. Każda osoba w kompletnym stroju bytomskim, cieszyńskim, opolskim czy góralskim - zostanie po prostu policzona. Podczas próby z 2016 roku, uczestnicy byli zobowiązani jedynie do stania w miejscu przez ok. 5 minut. To chyba da się zrobić.

Warto dodać, że udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny. Nie ma także ograniczeń wiekowych. Organizatorzy czekają na całe rodziny, które co roku z powodzeniem biorą udział w tradycyjnym święceniu pokarmów wielkanocnych w strojach rozbarskich, oraz wszystkich, którym bliski jest śląski folklor.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon