"Bytom jest miastem o długiej i bogatej historii, miejscem, w którym spotykały się religie, kultury oraz ludzie o otwartych umysłach. Społeczność żydowska mniej więcej od połowy XIX wieku brała czynny udział w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym miasta, stanowiąc ważną i znacząca grupę w jego wielokulturowej tkance. Choć ślady tej obecności nie są wyraźnie zaznaczone w przestrzeni miejskiej, a przepiękna synagoga zniknęła z miejskiego krajobrazu w 1938 roku – jeżeli wiemy, gdzie szukać i jak patrzeć, możemy odnaleźć fascynujące opowieści o ludziach i wydarzeniach – fragmentach mozaiki tworzącej niezwykłą historię miasta. Dzięki odkrywaniu historii indywidualnych, osadzonych w bardzo konkretnym przestrzennym i historycznym istnieniu, zbliżymy się do zrozumienia charakteru miasta, a także jego obecnego kształtu." - czytamy na stronie internetowej Muzeum Górnośląskiego.
W niedzielę, 16 lipca o 13:00 rozpocznie się spacer śladami żydowskich mieszkańców Bytomia organizowany przez Muzeum Górnośląskie. Grupa wyruszy spod gmachu głównego na pl. Sobieskiego. Koszt udziału to zaledwie 2 złote - bilety są dostępne do nabycia w kasie muzeum. Spacer poprowadzi Magdalena Pospieszałowska z Działu Edukacji MGB.
Uczestnicy przespacerują się po dobrze sobie znanych ulicach, które jednak dzięki poznaniu ich historii poznają je na nowo i spróbują odtworzyć topografię miejsc związanych z bytomską społecznością żydowską. Prowadząca opowie m.in. o poszczególnych osobach i całych rodzinach, jakie żyły i pracowały w wiekowych kamienicach, które na co dzień mijamy.